Kúpeľný park vo Vyšných Ružbachoch

16. jún 2013

 

 

Kráter

Vodopád sme si všimli hneď od brány ľudoprázdneho kúpeľného parku. Šli sme proti prúdu vody a narazili sme na jednu z najznámejších atrakcií vo Vyšných Ružbachoch: travertínové jazierko Kráter. Kráter nemá nič spoločné so sopečnou činnosťou. Je to pravidelná kruhová priehlbina na vrchu travertínovej kopy naplnená minerálnou vodou. Priemer má vraj 20 metrov, hlboká je 2 až 3 metre s prudko sa zvažujúcim dnom. Travertínové jazierko Kráter je najväčšie svojho druhu na Slovensku. Minerálna voda vyteká z jazierka a vytvára už spomínaný vodopád.

V Kráteri sa práve kúpali štyria ľudia, aj napriek niekoľkým veľkým tabuliam, ktoré kúpanie zakazujú. Túžba po pocite z plávania v prírodnom bazéne je asi silnejšia, než zákazy.

 

 

 

Smrtné jamy

Od Krátera sme prešli okolo prameňa Sčensny (voda nie je pitná) k Smrtným jamám. To sú ďalšie priehlbiny v travertínových kopách, ibaže sú o čosi menšie ako Kráter a sú bez vody. A prečo sa volajú Smrtné jamy? Uniká z nich CO2. Zdravému dospelému človeku vraj to malé množstvo plynu nič neurobí. Keď sme sa pozreli cez okraj jamy, uvideli sme na dne sýkorky, drozdy a drobné hlodavce v rôznych štádiách rozkladu. Do jamy je vstup zakázaný. Informuje o tom tabuľa v strede jamy.

 

 

 

Kúpeľný park

Smrtné jamy sú trochu mimo hlavného kúpeľného areálu. Vrátili sme sa teda späť do parku. Park sa zdá byť na prvý pohľad neupravený a neudržiavaný. V skutočnosti má však všetko svoje miesto. Múriky, chodníky, lavičky a sochy sú rozmiestnené bez pravých uhlov a presných rozstupov. Niekde cestičky prerastá burina, inde je tráva dokonale skosená. Veľké dláždené plochy sa striedajú z húšťavami. Kúpeľná architektúra sa dopĺňa so stromami a záhonmi kvetov. Veľmi harmonické a príjemné.

Na záver nášho túlania sa po kúpeľoch vo Vyšných Ružbachoch sme si napustili do fliaš vodu z prameňa Jozef a pobrali sme sa späť k parkovisku, okolo vodopádu ktorý sa belel na oranžovo-hnedých travertínových skalách.

 

 

Ako sa tam dostať:
Vyšné Ružbachy sa nachádzajú na západ od Starej Ľubovne. Keď ideme zo Starej Ľubovne smerom do Kežmarku, príp. Popradu, v Nižných Ružbachoch odbočíme vpravo. Potom pôjdeme stále rovno, vojdeme do obce Vyšné Ružbachy a na prvej veľkej križovatke odbočíme vľavo. O necelých 200 metrov uvidíme po ľavej strane parkovisko. Hneď pri parkovisku je vstup do kúpeľného parku.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Park je park. Chodí sa po cestách, cestičkách a chodníčkoch. Stačia sandálky.  Na niekoľkých miestach parku je orientačná tabuľa, pomocou ktorej nájdete všetko, čo potrebujete.
Pre deti:
V sezóne sa tam pravdepodobne dá povoziť na koníkoch.
 
V areáli je verejnosti prístupné termálne kúpalisko s 2 detskými bazénmi.
 
Jazierko Kráter je hlboké (3m) a dno sa zvažuje takmer kolmo. Čiže je absolútne nevhodné pre neplavcov. Poniže jazierka ja niekoľko plytkých (do 40cm hlbokých) korýtok, ktoré sú priebežne napájané minerálnou vodou.
 
V parku sú fontány, ktoré boli počas našej návštevy nefunkčné a vodopád. Okrem toho sú tu voľne prístupné dva pramene minerálnej vody – Sčensny (nepitný) a Jozef (pitný a výborný).
 
Cez spodnú časť parku (cesta pri prameni Jozef) chodia autá aj autobusy. Nechodia rýchlo, ale treba na to pamätať.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *