Šatka na nosenie detí

 

 

Skupina nosiacich rodičov je rozdelená na niekoľko táborov. Tábor “klokankový“, “Mei-taiový“, “Manducový“, “Ergo-nosičový“, “šatkový“ …  Každý si našiel svoje a každý chváli to svoje obľúbené a osvedčené. Tak sa ideme pridať k táboru šatkovému a pochváliť to svoje obľúbené a osvedčené.
 

 

 

Prečo šatka?

 
Najprv sme mali len jednu. Pár mesiacov na to  pribudla druhá. Čiže máme dve:

Storchenwiege 460cm, ALBERT (hrubšia, teplejšia)

Didymos 370cm, Indio Natur (tenšia, chladivá)

Naše deti nikdy neboli v hlbokom kočíku a keď boli staršie, v šatke sa striedali. Nosenie má kopec výhod, o ktorých vám bude básniť každý nosiaci rodič. O to mi teraz nejde, výhody nosenia ako takého boli popísané už tisíc krát. Skôr mi pôjde o to – prečo práve šatka?

 

1. Je úžasne variabilná. Môžeme nosiť vpredu, vzadu aj na boku.
 

2. Umožňuje prispôsobiť sa ročnému obdobiu a počasiu. Dieťa môže mať na sebe len jednu vrstvu látky, alebo tri. Môže byť v šatke zabalené tak, že mu trčí len nos, alebo môže mať šatku len do pol chrbta. Okrem toho – šatky sa dajú zohnať tenšie a hrubšie.
 

3. Je skladná. To mi napadlo, keď som videla na horách deti nosené v tých velikánskych turistických nosičoch. Naozaj by sa mi nechcelo vláčiť niečo tak ťažké a neskladné celý deň, a to aj vtedy, keď dieťa kráča samé. Šatku zbalím do malého ruksaku k ostatným veciam a je to.
 

4. Má mnohostranné využitie. Nie je to len nosič. To zďaleka nie!

Je to prikrývka, keď dieťa zaspí vonku.

Je to piknik-deka, na ktorú sa všetci zmestíme.

Je to podsedák, keď v reštaurácií nemajú detskú stoličku.

Je to plachta, keď spíme vo verejnej spoločnej nocľahárni a chceme dieťa izolovať od pravdepodobne dlho nemenenej posteľnej bielizne.

Je to uterák, keď si ten ozajstný zabudneme, alebo sme len nečakali, že sa budeme niekde kúpať.

Je to tienidlo – zavesíme cez konár a máme tieň.
 

5. Mám pocit, že je nezničiteľná. Naše šatky už toho prežili veľmi veľa, používajú sa pravidelne už vyše troch rokov a stále vyzerajú dobre a slúžia nadštandardne.
 

6. Jej používanie nie je obmedzené vekom ani hmotnosťou dieťaťa. Nosiť sa môžu aj novorodenci. Horná hranica neexistuje – závisí od fyzickej schopnosti nosiacej osoby.
 

7. Cenovo je porovnateľná s ostatnými nosičmi.
 

 

 

Nepoznám žiadny iný nosič, ktorý by mal všetky tieto výhody. Šatka je kus látky, ktorý nám pomohol žiť podľa našich predstáv.

 

 

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Komentáre:

  1. Mám dve deti.Od narodenia som ich nosila v baby šatke.Ako vyrástli začali sme viac cestovať a to si vyžiadalo kúpu turistického nosiča. Niekde som čítal že nosené deti sú pokojnejšie, bývajú neskôr samostatnejšie, menej plačú a netrpia tak kolikami ako bábätká nenosené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *