Náučný chodník zbojníka Jakuba Surovca

28. august 2018

 

 

Hmla padala na predné sklo nášho auta. Zaparkovali sme v sedle Zbojská a optimisticky videli nad mrakmi slnko. Vystúpili sme. Hmla padala na vlasy a tričká. Obliekli sme sa. Videli sme slnko prebíjajúce sa cez hmlu, teraz už celkom realisticky. Prešli sme cestu a vykročili sme po červenej značke hore stráňou, smerom kde sme tušili rozhľadňu.

 

 

Opar sa nám rýchlo strácal pred očami a kým sme prišli k rozhľadni, ležal v sedle potrhaný na franforce. Pri rozhľadni bola krava. Jej kamošky sa pásli dole pod kopcom, ale jej sa tu očividne páčilo a neplánovala sa pohnúť. V 13 metrov vysokej rozhľadni je výstava vypreparovaných zvierat našich lesov, nájdeme tu informácie o ovčiarstve a tiež o zbojníctve, zbojníkovi Jakubovi Surovcovi a mučiacich nástrojoch v minulosti. Na najvrchnejšom poschodí si môžete zazvoniť na zvonec. My sme nezvonili, pretože bolo skoro ráno a nechceli sme nikoho zobudiť.

Od rozhľadne sme pokračovali okolo nadrozmernej drevenej sochy zbojníka Jakuba Surovca, ktorému je venovaný aj náučný chodník vedúci Čertovou dolinou. Náučný chodník začína v sedle Zbojská, chvíľu ide spolu s červenou značkou okolo rozhľadne a už spomínanej sochy a rozchádza sa s ňou na vrchu Remetisko, kde je tabuľa s povesťou o pustovníkovi, ktorý tu kedysi žil. Opustíme červenú značku, zabočíme vľavo a vojdeme do lesa po NCH zbojníka Surovca.

 

 

Náučný chodník je krátky, ani nie 5-kilometrový, no ponúka niekoľko zaujímavých miest, ktoré sú na ňom poukladané ako perličky na náramku. V lese na Remetisku nájdeme malú jaskyňu. Vojsť do nej vyžaduje odvahu a predovšetkým štíhlu líniu (alebo malý vzrast), pretože otvor je len toľký, čo by sa cezeň väčší pes pretiahol. Chodbička je nízka a dlhá, vraj pokračuje ďalších 12 metrov do skaly. Vliezť do jaskyne sa odvážil len Benjamínko a toho sme nepustili samého ďalej, než sme ešte zvonka dovideli svetlo jeho baterky. Povedal, že je tam veľa obrovských pavúkov, mušiek a iného hmyzu.

Od jaskyne prejdeme lesom po niekoľkých polorozpadnutých mostíkoch, a potom stále dole, až k veľkému tunelovitému podchodu, ktorý nás bezpečne dostane na druhú stranu hlavnej cesty vedúcej do Tisovca. Prejdeme popod viadukt – Čertov most a popri tenkom, bielom potoku sa dostaneme k studničke. Povyše studničky je odbočka k druhej jaskyni na náučnom chodníku, k Čertovej jaskyni. My sme na ňu akosi pozabudli, odbočku sme odignorovali a pokračovali sme ďalej, do Čertovej doliny.

 

 

Čertova dolina je krátka, kaňonovitá dolina vytvorená vodami neveľkého lesného potoka. Náučný chodník vedie korytom potoka a turista je tu odkázaný na vlastnú šikovnosť a obratnosť. Asi na štyroch miestach sú rebríky, ktoré pomáhajú prekonať väčšie schody v koryte. Inak je všetko ponechané takmer v takom stave, v akom to príroda chcela a vytvorila.

Deti sa tešili, že sa pri prechode Čertovou dolinou možno aj zamočia, dokonca si chystali náhradné veci na prezlečenie, ale nakoniec z toho nič nebolo. Po niekoľkotýždňových horúčavách a dlhých suchách bol potôčik úbohý, v niektorých úsekoch sa celkom strácal. Samko aj Zojka boli sklamaní – povolené zmáčanie sa v potoku sa nekonalo.

 

 

Za Čertovou dolinou sme vyšli hore strmým briežkom a ocitli sme sa na lúkach nad sedlom Zbojská. Pod sebou sme videli naše auto zaparkované pri ceste, na stráni sa pásli kone, na opačnej strane sedla hrdo stála rozhľadňa… a pri nej stále strážila krava. Povyše cesty, okolo salaša, hmýrili sa ľudia a psy. Autá prichádzali a odchádzali, parkovali a štartovali. Vône horského vidieka sa miešali s cigaretovým dymom a dámskymi voňavkami a plazili sa po tráve. Rybník odrážal poludňajšie slnko. Od lesa hučal lesný traktor, po sivej ceste hrkotal voz. Uzavreli sme okruh náučného chodníka Jakuba Surovca.

 

 

Ako sa tam dostať:
Muránska planina leží na strednom Slovensku, v Banskobystrickom kraji. V Brezne odbočíme na Pohronskú Polhoru a veľmi peknou cestou sa dostaneme cez Pohronskú Polhoru do sedla Zbojská. Parkovať sa dá hneď pri ceste a o niečo väčšie parkovisko je hneď za železničnou traťou, vľavo.
Prístupnosť/náročnosť/terén:
Trasa má dĺžku približne 5 kilometrov. Prevýšenie je necelých 250 m. Dospelý človek prejde trasu za 2-3 hodiny.

Zo sedla Zbojská pôjdeme chvíľu súbežne po červenej značke a po značke náučného chodníka. Vyjdeme hore lúkou k rozhľadni, okolo dreveného, nadživotného Jakuba Surovca, až na vrch stráne. Tu sa červená značka odpája a my vojdeme do lesa. Pôjdeme okolo malej jaskyne a potom budeme stále klesať po lesnom chodníku, až k ceste. Prejdeme cez podchod – popod cestu a o pár minút neskôr popod viadukt a popri potoku sa dostaneme k studničke. Povyše studničky je odbočka k jaskyni. Čoskoro potom prídeme k ústiu Čertovej doliny. Korytom potoka sa dostaneme na horný koniec Čertovej doliny a napokon sa krátkym, strmým výšľapom presunieme na lúky nad sedlom Zbojská.

Pre deti:
Rozhľadňa – sú tu vypchaté zvieratká a iné zaujímavé predmety, príbehy o Jakubovi Surovcovi, niekoľko fotiek/obrázkov, dobových faktov, zaujímavostí o ovčiarstve a na samom vrchu rozhľadne je zvonec.

Náučný chodník – okrem bežných informácií tu nájdeme príbeh o pytliakoch, povesť o pustovníkovi ale tiež pekné, farebné obrázky.

Podchod popod cestu – nič zvláštne, ale deti poteší.

Jaskyne.

Prechod Čertovou dolinou – bez problémov to zvládne aj (na pohyb v prírode navyknuté) 5-6 ročné dieťa.

Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *