Kerling (800 m.n.m.) z Baniek

4. november 2017

 

 

Kým na Skalke už hlásia podmienky vhodné pre bežkárov, my ešte zúfalo naháňame farebnú jeseň. Teraz už nevedno, ktorý deň bude posledný, ktorý strhne aj posledné listy z posledných stromov a strasie všetky smrekovce. Zajtra cestujeme do Dudiniec na preteky a preto dnes nechceme sedieť v aute príliš dlho. Zamierime teda k Vyhniam.

 

 

Vo Vyhniach sa zbierajú turisti, vyzerajú, že k sebe patria, aj keď sú ešte roztrúsení po dlhej dedine. Možno sa majú niekde stretávať a potom sa vyberú do kopcov. Dnešok, zdá sa, bude nádherný. Všetci sa budeme mať dobre. Za Vyhňami odbočíme ku kostolu v Bankách a potom sa odvezieme ešte kúsok na malé parkovisko pri kontajneri. Ďalej je zákaz vjazdu a o pár sto metrov ďalej cesta končí.

 

 

Po zelenej vybehneme preslneným, zlatým lesom na Hadovú, vyplašíme tri srnky a odtiaľ pokračujeme po modrej značke na Kerling. Čaká nás prechádzka lúkami a lesíkmi, s občasnými výhľadmi na obe strany. Z Rumplovskej dovidieť až na Hrad Marcus pod Zlatým vrchom. Deň topí námrazu. Blato mäkne pod nohami. Rozprávame sa, počúvame sa, kráčame. O chvíľu sme na Kerlingu. Naposledy sme tu boli pred viac než 4 rokmi, ibaže sme prichádzali z druhej strany.

 

 

Slnko svieti, ale sedieť sa dlho nedá. Predsa len, už je november. Zjeme Zojkin tekvicový koláč a pár jabĺk. A kráčame späť. Deti sa po ceste hrajú na banditov a indiánov, takže ich takmer vôbec nevidíme: buď striehnu v húštine pred nami, alebo bojujú s nepriateľom za nami. Srnky pri Hadovej sa medzičasom vrátili na svoje pastvisko. Opäť ich vyduríme z ich lúky, pretože inú cestu nepoznáme. Však ony sa vrátia…

 

 

Krátko po poludní sme doma. Slnko už klesá ku kopcom. O chvíľu vráti lúkam námrazu.

 

 

 

Ako sa tam dostať:
V Bzenici odbočíme na Vyhne. Prejdeme celé Vyhne a pokračujeme ďalej, až do obce Banky. Tu odbočíme na prvej možnej odbočke vpravo a pokračujeme až ku kostolu, kde začína zelená značka. Autom sa dá ísť ešte kúsok ďalej a ušetriť si asi kilometer chôdze a pár výškových metrov. Na úplnom konci dediny je malé parkovisko, pre asi 3-4 autá.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Trasa má asi 12 km. Celkové prevýšenie je 515 m. Dospelý človek prejde trasu za 3 hodiny 40 minút. Začíname v obci Banky. Po zelenej značke prejdeme na koniec dediny, okolo niekoľkých rekreačných chát, hore do lesa. Chvíľu strmo stúpame ponad chaty a po pár minútach vyjdeme na lúky na Hadovej. Na lúkach je trošku horšia orientácia, značky veľmi nevidno, ale treba sa držať vľavo a čoskoro na značku narazíme. Prídeme k širokej, autami vyjazdenej poľnej ceste a tu sa stočíme vpravo na modrú značku. Poľná cesta prevažne klesá, až na Kešnerovskej, tesne pred Kerlingom, začne stúpať. Po asi 20 minútach stúpania cez les vyjdeme na lúku a o pár minút na to dôjdeme na Kerling.
Pre deti:
Nenáročná, bezpečná, vďačná vychádzka, aj pre začínajúcich turistov. Prístupné aj odolným, terénnym kočíkom alebo na bicykli (vedie tu oficiálna cyklotrasa). Na Kerlingu je veľa ohnísk a posedení.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *