Hrad Revište

15. september 2012

 

 

Hrad Revište je jeden z mnohých hradov, ktorý sa napriek snahám zúčastnených dlhé roky pomaly rozpadal. Stromy na hradnom vŕšku sú každým rokom vyššie a tmavé zvyšky hradieb splývajú s lesmi naokolo. Keď je to správne svetlo, ruiny od hlavnej cesty na prvý pohľad nevidno – ako keby sa stratili.

 

Nový náučný chodník

K hradu nad Revištským Podzámčím bol tohto roku (r.2012) vybudovaný nový náučný chodník: Majitelia hradu. Na jeho začiatku je menšie parkovisko a ďalej vedie nová široká pohodlná lesná cesta až tesne pod hrad. Tam sa cesta zužuje na chodník, ktorý vedie až k vstupnej bráne.

Náučný chodník začína necelý kilometer od centra obce. V Revištskom Podzámčí prejdeme okolo táboriska, reštaurácie a jedinou možnou cestou stúpame hore pomedzi kamenné domy, až na koniec obce a potom ešte kúsok, a sme na parkovisku, kde Náučný chodník začína. Bolo to pre nás trošku zvláštne, pretože cesta k prvej tabuli nám trvala dlhšie ako prejdenie samotného NCH. 🙂

 

Vstup zakázaný?

Na hrad je vyše roka vstup zakázaný. Turistov o tom informujú nápisy už v dedine (ak si ich niekto všimne), ale aj pri vstupnej bráne do hradu. Donedávna boli pod hradom tabuľky zakazujúce vstup do lesa. Napriek tomu tam chodí veľmi veľa ľudí. Dôvod zákazu mi nie je veľmi jasný, ale ja nie som odborník. Pravdepodobne na to bude dôvod. Potom ale vôbec nerozumiem tomu, prečo bol slávnostne uvedený do prevádzky nový NCH o histórii hradu v čase, keď vstup na samotný hrad nie je povolený. Nie je to trošku nelogické?

 

Široká je cesta

 

Ľahký a krátky nástup k hradu ako aj v celku bezpečný terén medzi hradbami, robia zo zrúcaniny ideálny cieľ výletu aj pre malé deti. Našim stačí vybehnúť  hore do kruhovitej veže a pozerať cez okienka na rieku Hron a na koľajnice pod hradom. Obklopení múrmi, majú ten správny zrúcaninový pocit a môžeme ísť dole. Späť sa dá ísť tou istou cestou, ktorou sa šlo hore, ale my chodievame strmým chodníčkom ktorý vedie od veže priamo dole do Podzámčia. Je to kratšie, rýchlejšie a deťom sa páči zliezať skaly.

 

Pohľad od hradnej brány

 

V Podzámči, hneď pri Hrone sa nachádza táborisko s reštauráciou (krčmou? pohostinstvom? neviem…).  Vedľa je malé detské ihrisko, o kus ďalej sa pasú koníky, na pravo je niekoľko klietok s dravcami. Nemá to síce nič spoločné s hradom, ale je to taký malý milý bonus, ktorý deti určite poteší.

 

 

Ako sa tam dostať:
Revištské Podzámčie sa nachádza asi 3 km na sever od Žarnovice. Keď ideme od Žarnovice, Podzámčie nájdeme na ľavej strane cesty. Výstavbou novej diaľnice sa trochu skomplikoval prístup do dedinky, ale je to celkom dobre značené.
Auto môžeme nechať dole v Podzámčí, alebo pokračovať ďalej po ceste a zaparkovať až na parkovisku pri začiatku NCH.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Trasa NCH vedie po lesnej ceste a lesnom chodníku. Cesta je nová, veľmi pekne urobená. Ak si človek nečíta tabule NCH, prejde od parkoviska k hradu za pár minút.
Na hrade sa pracuje. Niektoré miesta sú nebezpečné, ako na takmer každej zrúcanine. Dobrovoľníci však urobili veľa práce a vyzerá to tak, že sa neplánujú zastaviť. Veľmi im držím palce.
Pre deti:
Zrúcanina hradu. Tabule NCH sú bez obrázkov (ak nerátame podobizne majiteľov hradu) a informácie na nich pravdepodobne nebudú zaujímať ani školákov.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne.

 

 

 

 Autor: tikaka

 

 

 

 

 

 


Po roku…

 

25. september 2013

 

Po roku sme sa opäť vybrali navštíviť hrad Revište.

 
Keď idete na Revište skoro ráno a v strede týždňa, očakávate, že tam nestretnete ani živú dušu. Keď sme však v stredu okolo 8:30 vyšli na hrad, stretli sme tam skoro tucet ľudí.

 
Že hore nebudeme sami sme začali tušiť už pri pohľade na drobné paličky lešenia, ktoré bolo pri hradnom múre vidno už z diaľky. Na hrade sme napočítali spolu 11 robotníkov, ktorí dávali hrad dokopy. Sudy, malta, cement, kamene, lopaty, kelne, murári v zašpinených montérkach… deťom nebolo nič viac treba. „Mirko! Toto v tomto sude vyzerá ako jogurt.“ „Mirko, kam ide pán s tým s fúrikom?“ „Mirko, prečo pán ťahá to lano?“ „Mirko, aj tam hore sú nejakí páni. Čo tam robia?“ Deti si mohli naživo pozrieť ako sa opravuje hradný múr. Najväčšou atrakciou bola kladka s lanom, vďaka ktorej mohli kamene i spojovací materiál putovať hore na lešenie.

 

 

Snažili sme sa nezavadzať. Zložili sme sa čo najďalej od pracujúcich, ale dosť blízko na to aby sme videli ako práca prebieha. Spočítali sme vagóny rýchlika a znova sme pozorovali pánov murárov. „Mirko, a prečo ten pán spadol?“ „A prečo sa mu ostatní smejú?“ „A Mirko, prečo ten pán stále leží na zemi?“ zaujímali sa deti o malé divadelné predstavenie, ktoré jeden z pánov hral.

 
Rozlúčili sme sa s hradom a jeho “ošetrovateľmi“ a za príjemného zvukového doprovodu Abby a českých country songov hrajúcich z miestneho rozhlasu sme zišli dole strminou do dediny.

 

 

 

Autor: orim

 

 

 

Komentáre:

  1. Lenka Sitárová

    aký milý výlet sa dá realizovať kúsok od Žarnovice:-)

  2. Nádherný výhľad na údolie Hrona, pre hrad poloha ako stvorená. Keď chcete mať na hrade pokoj, treba tam ísť ako my – v nedeľu naobed a v daždi (našťastie to nebol lejak).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *