Hlinícka kalvária

29. september 2012

 

 

Hlinícka Kalvária sa nachádza nad obcou Hliník nad Hronom, na zalesnenom vŕšku. Začína nad južným koncom obce. Kalvária má dve časti: Krížovú cestu a Cestu oslávenia. Kalvária oslavovala minulý rok 110. výročie postavenia. Prešla obnovou a opravami – kaplnky majú nové strechy a sú pekne natreté, kostol je uprataný.
 

 

Nerušené ticho

 

Vyzeralo to tak, že sa každú chvíľu spustí dážď a tak sme sa rozhodli vyjsť si len kúsok za mesto. Voľba padla na Kalváriu v Hliníku. Chodíme sem často. Na jar je tu veľa kvetov, v lete je tu tieň a na jeseň zas hŕby farebného lístia. Obrazy v kaplnkách sú veľké, pestré a aj deti dokážu rozlúštiť, čo na nich je. Keď majú dobrú náladu a chce sa im počúvať, rozprávame im podľa obrázkov príbeh. Ale zvyčajne sa im nechce počúvať a radšej sa pýtajú tisíce otázok: A to je kto tamten pán? To je Ježiš?  Čo to drží v ruke? Prečo leží na zemi? Kde je Mária? To zasa spadol? Prečo spadol? Prečo sa hnevajú? Kam ide? Aj tamto je Ježiš? Ale však tam bol pred chvíľou! On má kríž? Prečo sa smejú? Prečo plače? Prečo je na kríži? A tamto je kto? On je priviazaný? Oni tancujú? Prečo má modré šaty? To je kôň? Kde má meč?…
 

 

Ukrižovaná Láska

 

Išli sme od jedného zastavenia k druhému, Zoja zbierala žlté javorové lístie a pchala si ho do ruksaku. Benjamín bol ponorený do svojich myšlienkových pochodov, počúval, nechal sa viesť za ruku a kráčal. Občas sa vytrhol z premýšľania a pridal sa k neutíchajúcemu monológu svojej sestry. Dobre sme sa prešli. Ako vždy. Nikoho sme nestretli. Ako vždy. Cestou dole sme si zaspievali. Ako vždy.  A našli sme zopár bedlí.

 

Keď boli deti malinké a sotva chodili, trvala nám cesta hore ku krížom aj dve hodiny. Teraz to vybehnú za 40-50 minút.

Keď boli deti malinké a sotva dve slová spojili, veľa sme im rozprávali, aby ich to bavilo. Teraz sa im ústa nezastavia ale my musíme rozprávať rovnako veľa.

Keď boli deti malinké a sotva vnímali okolie, chodili sme sem radi. To sa už asi nezmení…

 

 

Ako sa tam dostať:
V smere od Žiaru nad Hronom do Žarnovice prejdeme celý Hliník nad Hronom. Celkom na konci (tesne pred ľavotočivou zákrutou), keď pred sebou po pravej ruke uvidíme cintorín, odbočíme doľava. Po necelých 100 metroch uvidíme najspodnejšie zastavenia Kalvárie. Auto sa dá zaparkovať pri ceste na tráve.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Ide sa dlhými serpentínami po širokom vychodenom chodníku. Stúpanie je mierne, postupné. Dospelý by celú trasu od spodku až po kríže povyše kostola prešiel do 30 minút.
Pre deti:
Veľké, zrozumiteľné maľby v jednotlivých kaplnkách.
Pri krížoch je jednoduchá lavica na sedenie.
Po celý čas kráčame v tieni.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *