Cvičná ferrata pri Banskej Bystrici

19. máj 2013

 

 

Pod Lišnou skalou, kúsok za Kremničkou pri Banskej Bystrici, nájdeme dolinku. Z jednej strany ju zviera skalnatý svah, na druhej strane sa k nebu šplhá les a popri chodníku na dne dolinky tečie okrový potôčik. A prečo sme sem šli? Zo zvedavosti.

 

 

Nachádzajú sa tu cvičné skaly a cvičná ferrata. Vybudovali ju členovia Klubu slovenských turistov Banská Bystrica – Kremnička pre všetkých, ktorí si chcú v praxi vyskúšať pohyb v skalnatom teréne, príp. pre tých, ktorí si chcú vyskúšať svoj ferratový set. Ferrata má dĺžku okolo 70 metrov, na istenie je použité oceľové lano a stupačky.

Okrem toho sú tu skaly rôznej obtiažnosti, niektoré sa dajú vyliezť aj bez istenia. Cez potok vedie drevená lávka. Na druhej strane nájdeme rozpadávajúci sa drevený rebrík so zábradlím.

 

 

 

S Mirkom sme si polozili po skalách, deti si vyskúšali rebrík a zahrali sa v potoku. Cítili sme sa trošku ako v inom svete. V takom, v ktorom nás nikto nenájde, v ktorom nás nikto nebude hľadať. Cesta ku skalám je vychodená a miesto je azda aj vcelku navštevované. Ale teraz tam nebolo nikoho. Spoločnosť nám robili len motýle, kliešte, žihľava, šumenie vody a spev vtákov.

 

 

Ako sa tam dostať:
Kremnička je časť Banskej Bystrice, nachádza sa v južnej časti mesta. Nech ideme z ktorejkoľvek strany po diaľnici, odbočka na Kremničku je jasne označená. Nedá sa tam stratiť, stačí sledovať tabule. Keď vojdeme do Kremničky, budeme hľadať kostol. Pri kostole necháme auto, prípadne vystúpime z autobusu.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Pri kostole v Kremničke je autobusová zastávka a pri nej informačná tabuľa s turistickou mapou. Podľa mapy by mala na tomto mieste začínať žltá turistická značka. Musíme však najprv obísť reštauráciu / pohostinstvo a vojsť do bočnej uličky. Tam nájdeme smerovník a žltú značku, ktorej sa budeme držať.
Pôjdeme po širokej lesnej ceste, proti prúdu potoka. Prevýšenie je minimálne, terén je nenáročný, celý čas ideme v tieni. Po asi 1 kilometri prídeme k miestu, kde sa žltá značka prudko stáča do ľava. Na tomto mieste je drevený smerovník, ktorý nás nasmeruje rovno / do prava, ku „Skalám“. Prejdeme cez malú čistinku. Po pravej ruke uvidíme malý drevený mostík. Tade naša cesta nevedie. My sa budeme držať vľavo a o necelých 100 metrov prídeme k prvým skalám.
Pre deti:
Skaly – v závislosti od veku a šikovnosti. Okrem skál je tu potok plný malých kaskád, a spomínaný drevený rebrík, ktorý zvládne aj priemerne obratné 3-4 ročné dieťa.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *