Cvičná ferrata pri Banskej Bystrici

19. máj 2013

 

 

Pod Lišnou skalou, kúsok za Kremničkou pri Banskej Bystrici, nájdeme dolinku. Z jednej strany ju zviera skalnatý svah, na druhej strane sa k nebu šplhá les a popri chodníku na dne dolinky tečie okrový potôčik. A prečo sme sem šli? Zo zvedavosti.

 

Lišná skala

 

Nachádzajú sa tu cvičné skaly a cvičná ferrata. Vybudovali ju členovia Klubu slovenských turistov Banská Bystrica – Kremnička pre všetkých, ktorí si chcú v praxi vyskúšať pohyb v skalnatom teréne, príp. pre tých, ktorí si chcú vyskúšať svoj ferratový set. Ferrata má dĺžku okolo 70 metrov, na istenie je použité oceľové lano a stupačky.

Okrem toho sú tu skaly rôznej obtiažnosti, niektoré sa dajú vyliezť aj bez istenia. Cez potok vedie drevená lávka. Na druhej strane nájdeme rozpadávajúci sa drevený rebrík so zábradlím.

 

 Lišná skala

 

S Mirkom sme si polozili po skalách, deti si vyskúšali rebrík a zahrali sa v potoku. Cítili sme sa trošku ako v inom svete. V takom, v ktorom nás nikto nenájde, v ktorom nás nikto nebude hľadať. Cesta ku skalám je vychodená a miesto je azda aj vcelku navštevované. Ale teraz tam nebolo nikoho. Spoločnosť nám robili len motýle, kliešte, žihľava, šumenie vody a spev vtákov.Ako sa tam dostať:
Kremnička je časť Banskej Bystrice, nachádza sa v južnej časti mesta. Nech ideme z ktorejkoľvek strany po diaľnici, odbočka na Kremničku je jasne označená. Nedá sa tam stratiť, stačí sledovať tabule. Keď vojdeme do Kremničky, budeme hľadať kostol. Pri kostole necháme auto, prípadne vystúpime z autobusu.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Pri kostole v Kremničke je autobusová zastávka a pri nej informačná tabuľa s turistickou mapou. Podľa mapy by mala na tomto mieste začínať žltá turistická značka. Musíme však najprv obísť reštauráciu / pohostinstvo a vojsť do bočnej uličky. Tam nájdeme smerovník a žltú značku, ktorej sa budeme držať.
Pôjdeme po širokej lesnej ceste, proti prúdu potoka. Prevýšenie je minimálne, terén je nenáročný, celý čas ideme v tieni. Po asi 1 kilometri prídeme k miestu, kde sa žltá značka prudko stáča do ľava. Na tomto mieste je drevený smerovník, ktorý nás nasmeruje rovno / do prava, ku „Skalám“. Prejdeme cez malú čistinku. Po pravej ruke uvidíme malý drevený mostík. Tade naša cesta nevedie. My sa budeme držať vľavo a o necelých 100 metrov prídeme k prvým skalám.
Pre deti:
Skaly – v závislosti od veku a šikovnosti. Okrem skál je tu potok plný malých kaskád, a spomínaný drevený rebrík, ktorý zvládne aj priemerne obratné 3-4 ročné dieťa.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne.

 

 


 

 

 Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *