Chata M.R.Štefánika (Nízke Tatry)

24.jún 2012

 

 

Vždy keď vojdem do chaty a prechádzam vstupnou chodbou doprava a potom doľava, mám príjemný pocit bezpečia. Zvyčajne prvých pár metrov nevidím nič a musím spomaliť, kým si oči nenavyknú na prítmie. Vtedy si zavše spomeniem na svoju prvú návštevu chaty, keď som tiež tesne po vstupe nič nevidela a narazila som rovno do steny oproti vchodovým dverám. Teraz už idem po pamäti.
 

 

Chata M.R.Štefánika

 

Poloha

Chata M.R.Štefánika leží na červenej hrebeňovej značke, pod Ďumbierom, vo výške 1730 m.n.m.. Nachádza sa necelé 3 hodiny cesty od Čertovice, asi 2,5 hodiny cesty od Kamennej chaty pod Chopkom a 2 hodiny cesty od Trangošky (po zelenej).
 

Ubytovanie

Ubytovanie je poskytované v niekoľkých 8-posteľových izbách (štyri poschodové postele na izbu). V každej izbe je umývadlo, skriňa, ohrievač a sušiak, na každej posteli je vankúš, perina a deka. Odporúča sa ubytovanie si vopred zarezervovať. Kontakty a ďalšie informácie na : www.chatamrs.sk
 

Vybavenie a služby

Na to, že je to vysokohorská, nosičská chata, návštevníkom je poskytovaný skutočný luxus.

Pre hostí sú k dispozícií 2 sprchy s teplou vodou. Sprchy sú spoločné – pre mužov aj ženy. Na prízemí  vedľa jedálne, aj na poschodí sú toalety a umývadlá zvlášť pre mužov a ženy. A aby som nezabudla – všetko čisté, voňavé, udržiavané!
 

Na chate varia a varia veľmi chutne. Najradšej mám ich výborné husté polievky – presne také, aké si robíme doma. Bez väčších problémov sa dajú objednať jedlá vhodné aj pre menšie deti, čiže: nie príliš mastné, nie vyprážané, nie korenené a pritom výdatné a chutné.

Pre prespávajúcich turistov je možnosť objednať si raňajky. Tak, ako na Kamennej chate, aj tu je možnosť výberu z niekoľkých možností. Ja si vždy dávam to isté – krupičnú kašu s grankom a ovocím…a myslím, že tomu ostanem verná, kým ju tam budú variť.

 

 

Pohľad z okna

 

Pre deti a ostatné hravé tvory

Našim deťom nechýbalo nič – našli si zábavu kdekoľvek boli: Pri čakaní na večeru sledovali s otvorenými ústami skupinku hlučných Britov hrajúcich karty. Keď čakali, kým dojeme, “čítali“ nám z jedálneho lístka vymyslené mini-rozprávky. V izbe si urobili z poschodovej postele vlak, a potom lietadlo, a potom hada, a potom tunel, a potom skalu… Ráno nám pomáhali baliť a cítili sa pri tom dôležito. Pred raňajkami sme spoločne preštudovali niekoľko vydaní časopisu Krásy  Slovenska, ktoré tam mali v jedálni.  Jedáleň je otvorená aj pred časom podávania raňajok (čo je o 7:00 a potom o 8:00), takže sme si mali kam sadnúť s našimi deťmi, ktoré vstanú o 4:30 aj bez budíka a nič ich v posteli neudrží.

Horské chaty nie sú miesto pre deti. Detskí návštevníci sa očakávajú len zriedkavo a je to prirodzené. Preto je veľmi príjemné, že ich neberú ako záťaž a sú schopní vychádzať v ústrety.
 

Kam na výlet v okolí

Na Ďumbier, na Chopok, do Jaskyne mŕtvych netopierov (po dohode).

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *