Kamenná chata pod Chopkom (Nízke Tatry)

23. jún 2012

 

 

V slnečné víkendové dni je obsypaná turistami, lavice pred chatou sú plné do posledného miesta a na chodníkoch okolo chaty sa musíte ustupovať a vyhýbať davom ľudí ak chcete prejsť okolo. Večer, po tom ako slnko zapadne a väčšina ľudí zíde do dolín,  rozhostí sa po skalách nehybné ticho. Niekedy je nebo jasné, inokedy visia mraky až k zemi, niekedy vietor hučí okolo uší, inokedy sa ani steblo trávy nepohne. Ale vždy je to nádhera – postaviť sa k zábradliu, rozhliadnuť sa navôkol a sledovať dohasínajúci deň.
 

Poloha

Kamenná chata pod Chopkom sa predsa nemôže nachádzať nikde inde, ako pod Chopkom, vo výške 2000 m.n.m. Leží na červenej hrebeňovej značke, asi 2 hodiny cesty od Chaty M.R.Štefánika a asi 3,5 hodiny cesty od útulne Ďurková. Ku Kamennej chate vedie niekoľko turistických chodníkov.

 

 

Ubytovanie

Kamenná chata poskytuje ubytovanie v spoločnej nocľahárni. Odporúča sa zajednať si nocľah vopred. Kontakty aj info o cenách na: www.kamennachata.sk

 

Vybavenie a služby

Na chate netečie pitná (a ani žiadna iná) voda. Umyť sa dá na verande v nazbieranej dažďovej vode. Pitná voda sa dá kúpiť v chate. WC je suché, asi 20 metrov od chaty. Na noc nám požičali nočník, aby sme nemuseli s deťmi behať v noci po schodoch a cez kamene na latrínu, za čo im ešte raz srdečne ďakujeme.

 
Pri vstupe do nocľahárne sa vyzúva/prezúva. V “predsieni“ je miesto na topánky.

 
V chate sa dá najesť. Varia klasické jedlá ako: vyprážaný syr, vyprážanú rybu, zemiakové placky, párky, hranolky, buchty a samozrejme veľmi chutné polievky.  Pre ubytovaných návštevníkov robia raňajky – tiež je možnosť výberu z klasických jedál, od vločiek s jogurtom cez pečivo so šunkou až po praženicu.

 

 

Pre deti a ostatné hravé tvory

Chata bola pre naše deti vrchol dňa a jedným z tých silnejších zážitkov. Iní ľudia, iná atmosféra, iné vône. Kto bol a zažil, vie si predstaviť ako silno to muselo zapôsobiť na deti.
 

Kam na výlet v okolí

Neviem si predstaviť, že by niekto išiel z Kamennej chaty pod Chopkom na výlet niekam inam ako na okolité kopce. Smerom na západ sú Dereše a ďalej Poľana, na východ je zas Ďumbier. Priamo nad chatou je Chopok. Ak by niekto veľmi chcel, môže si zbehnúť do Demänovskej doliny.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *