Vlastiveda: Banskobystrický kraj

4. január 2018

 

 

Výroba ozajstnej, vlastnej knihy je vec lákavá, aj keď je to len taká knižôčka. Samko v nej chcel mať nadpisy, text, obrázky ale hlavne obsah, pretože ten musí každá správna kniha mať. Mala som mierne obavy, či dokáže byť motivovaný dostatočne dlho na to, aby dokázal požuť to obrovské sústo, ktoré si odhryzol keď sa podujal vyrobiť si vlastnú „knihu“ o našom kraji. Moje obavy sa ukázali byť scestné, pretože čím hlbšie sa do toho ponáral a čím viac kúskov do knihy-skladačky mal, tým bol zapálenejší. Niekedy až príliš a na úkor všetkých ostatných činností a povinností.

 

 

Jeho cieľom bolo vytvoriť prehľadnú brožúrku so základnými informáciami o všetkých pekných a zaujímavých miestach v banskobystrickom kraji. Postupne pochopil, že ak by chcel zahrnúť naozaj všetko, práca by mu zabrala more času a musel by si na to vyhradiť aspoň rok. V tomto kroku som teda musela zasiahnuť a pomôcť mu zjednodušiť a zúžiť jeho enormne široký výber atraktivít nášho kraja. Nakoniec mu celá práca – od základnej osnovy až po ozdobenie obalu – trvala vyše dvoch mesiacov.

 

 

A prečo to vlastne všetko robil? Keď k nám v lete prišiel Mustafa, uvedomili sme si, že nemáme žiadnu kompaktnú, obrázkovú publikáciu v ktorej by sme mu mohli ukázať, čo všetko tu v okolí máme. Ak sme mu chceli ponúknuť možnosti výletov, museli sme sadnúť k počítaču a googliť obrázky, podľa ktorých by si vybral. Ak sme chceli výlet ozvláštniť nejakou legendou, povesťou či anekdotou z histórie, museli sme sa, opäť, spoľahnúť na múdre internety. Aj preto sa Samko rozhodol vyrobiť niečo, čo bude môcť ukázať ďalším cestovateľom, ktorí k nám zavítajú.

 

 

Do knihy zahrnul hlavne obrázky (z internetu a nespočetných letákov a propagačných materiálov ktoré nám pomáhala zháňať celá rodina) a povesti, ale aj erby, základné informácie o mestách a miestach, mapy (ručne kreslené aj vytlačené), letáky a samozrejme obsah. Na konci ostalo ešte pár prázdnych strán, takže v prípade potreby je možné doplniť prílohy vo forme ďalších letákov a obrázkových materiálov.

 

 

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Komentáre:

  1. Perfektný nápad a super spracovanie. Palec hore!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *