10.deň Barborskej cesty (Krahule – Kremnica)

5. júl 2016

 

 

Najkratší a najľahší deň Barborskej cesty sme začali krátko po šiestej. Potraviny boli zatvorené, pretože dnes je sviatok, ale to nám vlastne vôbec nevadilo. Ešte zo včera nám ostali jablká, keksíky a zvyšok chleba. No a na 10 kilometrov dole kopcom viac nepotrebujeme.

Krahule sú pekná, sympatická dedina. Podobne, ako Králiky, ale iným spôsobom. Jednou z hlavných zaujímavostí je vianočné osvetlenie, ktoré ostáva vyvesené nad cestou počas celého roka, a viac či menej vkusné zrubové domy na konci (či začiatku) dediny, ktoré už svojim počtom vytvárajú akúsi zrubovú štvrť. Neďaleko dediny je Krahuľská rozhľadňa, kam vedie zachádzka Barborskej cesty. Túto odbočku sme sa rozhodli vynechať. Chceli sme sa poponáhľať a stihnúť kúpanie na termálnom kúpalisku v Kremnici. Malo sa zhoršovať počasie a nechceli sme to premeškať. Zachádzku však rozhodne odporúčame. Nie je to príliš ďaleko a stojí to za to.

 

 

Do Kremnických Baní sa dobre kotúľa. Na polceste je kostol, ktorého veža je vraj postavená v strede Európy, pri kostole je kláštor a pasúce sa stádočko oviec. Od Stredu Európy pokračujeme do Kremnických Baní, vchádzame medzi domy a po prvý krát máme možnosť vidieť, aké sú vlastne tie Kremnické Bane veľké.

Deti šli takmer celý čas ďaleko pred nami, alebo za nami a hrali sa svoje slovné rolové hry, ktoré sa často hrávajú, keď si potrebujú oddýchnuť od reality. Rozprávajú si celé príbehy, vymýšľajú si zápletky a riešia ich, vykresľujú si nepriateľov a bojujú s nimi (slovne), plánujú ďalšie akcie, hádajú sa, presviedčajú, chvália, tešia sa aj karhajú. Takto nám čas veľmi rýchlo ubiehal. Deti sa hrali, my sme sa rozprávali, cesta pod nohami tiekla. Odrazu sa pred nami objavila kremnická kalvária.

Zastavili sme sa, trochu zmätení a dezorientovaní. Ako je možné, že už sme tu? Tak rýchlo? Nemala byť ešte odbočka na prepadlisko Šturc? Asi sme sa zarozprávali a nejako sme ju prehliadli. Vrátiť sme sa už nemohli, pretože deti pri identifikovaní kalvárie vykríkli od radosti a zrýchlili krok. Kalvária znamenala, že už o chvíľu bude kúpalisko!

 

 

Na kalvárii sme sa chceli pozrieť na vyhliadku, ktorú tu pred pár rokmi urobili. No keď sme sa pri kostolíku stočili k vyhliadkovému vŕšku, rozbehli sa k nám dvaja psi. Ich pán bol na vyhliadke a telefonoval. Psi sa blížili a brechali. Pán pozeral na svojich psov a telefonoval ďalej. Až keď sa zdalo, že na nás začnú skákať, niečo na nich zakričal. Najprv ho nebrali na vedomie, no na druhý krát sa predsa len vrátili k nemu. Pán telefonoval ďalej a zjavne neplánoval psov priviazať, či odísť z vyhliadky. Obišli sme kostolík a uvideli sme stádo oviec. Asi patrili telefonistovi na vyhliadke a jeho dvom psom.

Počas schádzania z kalvárie sme po prvý krát uvideli Kremnicu. Teraz hovorím za seba, ale toto bol najkrajší pohľad z celej Barborskej cesty. Kremnica je taká krásna! Vzali sme to skratkou a úzkym chodníčkom sme zišli priamo do centra. Po zastávke v Informačnom centre (kde sme šli po pečiatku, informácie a obzrieť hradby) sme sa šli zložiť do nášho nového prechodného bývania a deti s Mirkom vyrazili na kúpalisko. Zajtra máme prvý a posledný oddychový deň. Čiže nebalíme ruksaky a nevstávame skoro. Dúfam, že to kúpanie deti nezloží a Barborskú cestu dokončíme v zdraví.

 

 

 

Popis trasy
Trasa je dlhá približne 11 km. Začínali sme o 6:05, došli sme o 10:30. Do času sa rátajú všetky zastávky a prestávky, blúdenia aj fotenia.

Z Krahúľ pôjdeme po hlavnej ceste do Kremnických Baní a potom ďalej, cez Kremnické Bane na lúky nad Kremnicou. O chvíľu dôjdeme ku kalvárii a odtiaľ zídeme do mesta.

Tento úsek Barborskej cesty je nenáročný, prechádzkový, oddychový.

Značenie
Je dobré.

Za Kremnickými Baňami sme mali zo dva krát problém určiť, či ideme správne, pretože značenie sa zlúpalo z borovicových kmeňov a neboli sme si istí, či je to farba značky alebo fľak na strome.

Raz sme sa trochu stratili (tiež za Baňami), ale to sme len zišli na paralelný chodníček, ktorý sa o chvíľu znova spojil s Barborskou cestou.

Prešli sme odbočku na prepadlisko Šturc, ale to bolo pravdepodobne našou nepozornosťou.

Voda
Na Krahuliach.

Na Kalvárii je prameň pri zastavení s Veronikou, ktorá podáva ručník.

V Kremnici.

 

 

Viac informácii nájdete na stránke Barborskej cesty: www.barborskacesta.com

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Komentáre:

  1. Ahoj, rada sledujem vaše cesty a výlety. Veľa ľuďom sa nechce vstať od telky a ísť niekam, buď je zima alebo zas veľmi teplo. Ja som bola tiež taká, ale odkedy som náhodou natrafila na tieto stránky, vždy si poviem, že keď to zvládli tieto deti, tak idem aj ja. Veľmi vám fandím na tejto Barborskej ceste. Dá sa to absolvovať aj na viac etáp alebo len takto v celku? Lebo napr. nie každý má toľko voľna naraz. Držím palce 🙂

    • Samozrejme, že sa dá. Každý si to môže prejsť ako len chce. Vraj to nejakí ľudia šli za týždeň, zdatný turista to prebehne za 4 dni. Sú zas takí, ktorí to berú po dňoch: vždy cez víkend sa niekde napoja, kúsok prejdú a poobede sa odvezú domov. BC často vedie civilizovanými končinami s autobusovým a vlakovým spojením, takže by nemal byť problém si to rozdeliť podľa potreby.
      Ďakujeme za podporu! Veľa pekných výletov prajeme!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *