Slovenský detský rok (recenzia)

4. september 2017

 

 

Knihu Slovenský detský rok som objednávala asi mesiac pred tým, než vôbec vyšla. Nechcela som si ju nechať ujsť – či už preto, že na ňu pri svojej roztržitosti zabudnem, alebo preto, že sa rýchlo rozpredá. Kniha má podnadpis: O ľudových zvykoch a tradíciách s Filipkom, Pripletkom, so Stonohom a Vševedkom. Štyria spomínaní ľudkovia sú vlastne štyri tváre jedného chlapčeka – Filipka, ktorý skočil do zázračného starodávneho kalendára, aby nám porozprával o tom, ako ľudia kedysi žili.

Neviem, aký je oficiálny údaj vydavateľa, ale povedala by som, že knihu možno čítať už 4-5 ročným deťom. Na druhej strane, zaujme a poučí aj starších školákov. Rozsah informácii je dosť široký, treba len správne vyberať, čo už dieťa pochopí a čo treba radšej nechať na budúci rok. Kniha sa dá totiž čítať niekoľko rokov po sebe, stačí len vyberať a postupne pridávať informácie podľa vyspelosti malého poslucháča (a neskôr čitateľa).

 

 

Slovenský detský rok mapuje slovenské ľudové zvyky a tradície od januára až po december, kniha je teda prirodzene rozdelená na 12 častí. Každá časť začína vysvetlením toho, prečo sa daný mesiac volá práve tak a nie inak. Tak isto sa spomenie starý slovenský názov (Traveň, Lipeň, Malý sečeň) a kadejaké zaujímavosti spojené s názvom mesiaca.

V rámci každej časti nájdeme zmes pranostík, tematických rozprávok a povestí, hádaniek, piesní a básničiek, opis zvykov, faktografické okienka, zaujímavosti a tradície spojené s konkrétnymi dôležitými dňami, riekanky, vysvetlenie historizmov a archaizmov, povery a rozprávanie o bežnom živote ľudí. Celým rokom sa prelína príbeh o rodine Brázdovcov z dediny Smrekovica. Brázdovci nás sprevádzajú počas sviatkov a významných dní. Z ich života sa dozvedáme, čo ľudia kedysi robili, prečo to robili a ako videli svet. Text je doplnený čitateľnými, jednoznačnými ilustráciami, ktoré potešia aj tie najmenšie deti.

 

 

Čo sa mne osobne v knihe páči, je jej rôznorodosť a široký záber. V neposlednom rade veľmi oceňujem, že ostala zachytená koexistencia pohanského, (staro)slovenského a mytologického s tým novodobejším – kresťanským.

Slovenský detský rok je kniha pre všetky deti, ktoré sa chcú dozvedieť niečo o živote v nedávnej minulosti. Prístupným spôsobom opisuje obyčajné aj sviatočné dni, strachy, smútky, veselosti aj problémy, ktoré trápili ľudí pred necelými 100 rokmi. Knihu si pravidelne otvárame a čítame si z nej aktuálne strany. Deťom sa páči a mne tiež. Určite si ju budeme čítať aj budúci rok.

 

Kniha sa dá kúpiť na stránke vydavateľstva Fortuna Libri.

 

 

Slovenský detský rok

Autor: Elena Slobodová

Ilustrovala: Zuzana Hlavatá

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

Rok vydania: 2016

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *