Čitateľský úloháčik

1.december 2016

 

 

V našich čitateľských prvopočiatkoch som začala deťom rýchlo liezť na nervy, keď som sa ich stále vypytovala na to, čo prečítali a chcela som sa rozprávať o tom, ako sa im kniha pozdáva. Zmena taktiky bola nevyhnutná, pretože len čo som sa k nim priblížila a spomenula niečo o knihe, začali sa zvíjať a zívať a šomrať a vzdychať, akoby som po nich chcela neviemaké náročné a hlavne poriadne nudné a hlúpe veci. Pokojný rozhovor neprichádzal do úvahy. Na otázky odpovedali jednoslovne, „neviem“, alebo „ja už si to neeepaaamätáám!“. Alebo prevracali očami a tvárili sa, že ma nepočujú. No šlo ma z toho uchytiť! 

 

 

Keďže čítali každý deň, dochádzalo k tomuto hroznému obťažovaniu v pravidelných intervaloch. Povedala som si, že obetujem trochu času a námahy a zariadim to tak, aby sa aj vlk nažral, aj koza ostala celá. A teda aby som aj ja vedela, či čítajú s porozumením, aj oni mali odo mňa pokoj. Ku knihám, ktoré sa chystali čítať som vždy večer pred začatím knihy nachystala čitateľský úloháčik: Ku každej časti knihy, rozprávke alebo kapitole (podľa toho ako bola kniha členená) som pripravila krátku úlohu, ktorá mi pomohla odkontrolovať, či sa moje drahé deti na čítanie naozaj sústredili. 

 

V tom čase ešte obaja čítali tie isté knihy, čiže moja práca bola využitá dvakrát. Po pár mesiacoch som sa začala nenápadne pýtať na knihu počas obliekania sa na tréning alebo pri upratovaní, aby si nemali kedy uvedomiť, že ich práve spovedám z toho, čo čítajú. Teraz už som odvážnejšia 🙂 a využívam ilustrácie v knihe na to, aby som sa dozvedela, akým spôsobom čítali a čo vyčítali. Niekedy sa dokonca odvážim opýtať sa ich priamo, ale to väčšinou nemá želaný efekt. Musím ísť na to okľukou a hľadať nové, neokukané spôsoby, aby mi na to neprišli. 

 

 

Ponúkam aspoň pár úloháčikov, ktoré sa zachovali, ostatné sa mi niekam stratili (s najväčšou pravdepodobnosťou som ich pri svojej neporiadnosti omylom vymazala). Stiahnite si, upravte a podopĺňajte podľa potreby. 

 

Michal Černík: Rozprávky o kohútikovi a sliepočke. Buvik, 2005.

Michal Černík: Kikirikí! Kohútik budí svet (Niektoré rozprávky sú rovnaké ako v predošlej knihe, tie som vynechala.). IKAR, 2015.

Krista Bendová: Osmijanko rozpráva osem rozprávok o zázračných krajinách. Mladé letá, 1967.

Josef Čapek: Rozprávky o psíčkovi a mačičke. Mladé letá, 1956.

Kamila Štefeková: Čítanka pre prvý ročník základných škôl (len pár vybraných textov). Orbis Pictus Istropolitana, 2008.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *