Múzeum dopravy

29. jún 2014

 

 

Pre malých, a súdiac podľa návštevníkov, aj veľkých obdivovateľov kolies a koliesok, motorov a motorčekov, koľajníc a strojov, je uprostred Bratislavy to najkrajšie miesto v meste – Múzeum dopravy. Benjamínko niekoľkokrát počas návštevy múzea vyhlásil, že bude rušňovodičom alebo výhybkárom. Ale nakoniec si spomenul na svoje dávne odhodlanie byť policajtom a tak to nakoniec skĺbil a povedal, že keď vyrastie, bude železničným policajtom.

 

 

Počas celej návštevy múzea nás sprevádzala ťažká vôňa benzínu, oleja a kovu. Náš syn sa prechádzal okolo áut a motoriek a inhaloval. My ostatní sme sa potešili, vždy keď sme na chvíľu vyšli na vzduch. A čo sme tam všetko videli? Čierne kusy kovu, vyleštené kusy kovu, volanty, kolesá, bicykle, motorky, koľajnice, výhybky, autá, autobusy, nákladné autá, vagóny, lokomotívy, vozíky, prístroje, stroje a strojčeky, páky a páčky a k tomu mnoho fotografií, videí a obrázkov, nákresov a popisných textov, modely áut, električiek a trolejbusov. Vymenovala som všetko? Určite nie. Ešte som zabudla na výstavu cestovnej batožiny, cestovných hier a hygienického príslušenstva, ukážku okienka, kde sa predávali lístky a model vláčika ktorý behal stále dookola. Všetko? Nie, ale na viac si už nespomeniem.

 

 

V zadnej budove si deti pojazdili na trenažérovom autíčku a pozreli si rozprávku o tom, ako Jano cestoval vlakom. No a potom ešte jednu, poučnú, o tom ako panáčik zo semafóra naučil chlapca správne prechádzať cez cestu. Mirko si zatiaľ vyskúšal, ako sa jazdí na bicykli s predným veľkým a zadným malým kolieskom.

Po 2 a pol hodine sme vyšli von z múzea. Deti šťastné, všetci spokojní.

 

 

Ako sa tam dostať:
Múzeum Dopravy sa nachádza v centre mesta Bratislava, pri Hlavnej železničnej stanici. Pred múzeom je bezplatné parkovisko.
Ak použijeme MHD, vystúpime na zastávke SAV (autobusy č. 83, 84, trolejbusy č. 206, 201) alebo na zastávke Nám. Franza Liszta (autobusy č. 74,61 a trolejbusy č. 201,204, 209, 210).
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Múzeum je celé na jednom poschodí, bez problémov prístupné aj s kočíkom (okrem vstupu do koľajiska k vagónom a do vagónov, a lokomotívam).
Pre deti:
Celé múzeum.
Väčšina exponátov je ohradená, alebo je vstup na ne zakázaný. Zopár vozíkov však bolo neohradených a taktiež sa dalo vstúpiť do vagónov čo stáli vonku na koľajniciach.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Viď stránka múzea dopravy.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *