Hry a hračičky pre väčšie detičky – 2.časť

 

 

V druhej časti si pripomenieme hry a aktivity, ktoré sa dajú hrať / robiť vonku a pri ktorých potrebujeme nejaké “pomôcky“. Pomôcky si môžeme priniesť z domu, a niektoré z nich sa dajú nájsť po ceste.

 

 

Zväčšený svet

Potrebujeme: lupu / zväčšovacie sklo.

Myslím, že tu niet čo vysvetľovať. Svet je plný chrobáčikov, mušiek, pavučín, chĺpkatých listov, piesku, kamienkov, húseníc a kvapiek rosy. Keď deti pochopia ako sa treba cez lupu dívať, majú o zábavu postarané.

 

 

Miznúce umenie

Potrebujeme: štetce, nádobu s vodou

Nájdeme si hladkú plochu: hladký chodník, (garážovú) plechovú bránu alebo postačia aj veľké okruhliaky. Namočíme štetec do vody a maľujeme. Nemusíme sa báť, deti sa nezašpinia. V najhoršom sa polejú a voda predsa uschne! Výhodou je, že maľby na slnku rýchlo schnú – strácajú sa, a môžeme maľovať znova.

 

 

Balóniky

Potrebujeme: balóniky, vodu

Tieto aktivity sú staré ale dobré.

1. Nafúkneme balónik, a potom ho pustíme. Vzduch z neho začne unikať a balónik sa začne splašene metať, prípadne lietať. Deťom to príde veľmi zábavné a drží ich to celkom dlho…

2. Balóniky napustíme vodou, zaviažeme otvor a používame na hádzanie, ako loptu.

 

 

Kamenné vežičky

Potrebujeme: ploché kamene rôznych veľkostí

Naše deti stavajú vežičky z kameňov všade tam, kde sa to čo i len trochu dá. Je to veľmi zábavná a v celku náročná aktivita, vyžadujúca trpezlivosť a dobrý odhad. Postaviť vysokú vežičku ktorá nespadne nie je len tak! Skúste si to!

 

 

 

 

Múzeum v prírode

Potrebujeme: nastrihané papieriky, pero / ceruzku, dieťa ktoré už vie aspoň trochu čítať

Najprv vysvetlíme deťom, že k nám príde na návštevu tetka Adelaida, ktorá nikdy nebola v lese. Musíme preto všetko okolo označiť a popísať, aby vedela na čo sa pozerá.

Napíšeme na papiere: dub, buk, tráva, konár, kameň, peň, mravenisko, list, púpava… čokoľvek, čo vidíme okolo seba. Deti majú za úlohu slová prečítať a umiestniť papieriky na správne miesto.

Keď sa uistíme, že majú všetko správne, pošleme ich oddýchnuť si, aby mali dosť síl, keď tetka Adelaida príde. Kým deti “spia“, príde vetrík – nezbedník a niektoré menovky povymieňa. Potom zavoláme deti späť a rozpovieme im, čo sa prihodilo. Pomôžeme im dať menovky na správne miesto a čakáme na tetku Adelaidu.

Tetka Adelaida / Ujo Anton  (vy alebo iný dospelý) príde, veľmi sa poteší a detičky pochváli, aké sú šikovné, že jej / mu takto pomohli.
Táto hra sa dá hrať aj doma, napr. s plastovými zvieratami. Urobíme si zoologickú záhradu a priradíme menovku všetkým zvieratkám, pretože prídu detičky z Grónska ony takéto zvieratká nepoznajú.  Obmien je veľa…

 

 

Hmatové pexeso

Počas výletu si nazbierame rôzne predmety, vždy po 2 kusy: kamene, borovicové šišky, smrekové šišky, žalude, gaštany, kôru, konáriky, bukvice,  listy, vetvičku s ihličím, suché kvety, bobule, mach… Počas oddychu sa môžeme zahrať. Potrebujeme iba väčší kus látky, napr. dospelácke tričko.

Pod tričko schováme jeden kus z každého páru nájdených predmetov. Potom hráčovi  ukážeme napríklad konárik a on má za úlohu bez pozerania nájsť konárik pod tričkom. Ak nenájde správne, vráti predmet pod tričko a na rade je ďalší hráč. Kto má na konci viac párov, vyhráva.

Iný variant: Hráčovi zaviažeme oči. Z hŕby prírodnín musí povyberať páry.

 

 

Staviame mesto

Potrebujeme: asfaltovú plochu, kriedy, krabičky a krabice, papiere, hračkárske autá (príp. vlaky a lietadlá)

Na chodník nakreslíme kriedami cesty, koľajnice, križovatky, parkoviská a rieky. Z krabíc vyrobíme garáže, depá, autoservisy a čerpacie stanice (stačí krabice položiť k nakresleným cestám, deti im priradia funkciu samé). Z papierov vyrobíme spoločne s deťmi papierové loďky. Potom necháme deti hrať sa.

Benjamín pri takejto hre vydrží vyše hodiny. Hlavne keď má kde parkovať, servisovať vozidlá a tankovať. Stojí to za vynaložené úsilie.

 

 

Skákací panák

Potrebujeme: kriedy, rovnú plochu na kreslenie

Nakreslíme klasického skákacieho panáka. Môžeme hrať s kamienkom alebo len tak, bez pravidiel skákať tam a späť. Príprava zaberie dve minúty a (naše) deti to baví.

 

 

Škrupinky

Potrebujeme: 3 a viac rovnakých pohárikov (plastových téglikov od jogurtu či smotany), kamienok, rovnú plochu – najlepšie stôl.

Poháriky otočíme hore dnom. Potom kamienok pred očami detí vložíme pod jeden z pohárikov. Začneme poháre pomaly miešať a vymieňať.  Keď sú dobre zamiešané, deti môžu hádať: kde je kamienok?

Deťom treba vysvetliť, že z pohárika s kamienkom nesmú spustiť oči. Čím sú deti staršie a šikovnejšie, tým rýchlejšie poháriky miešame (a tým viac pohárikov môžeme použiť).

 

 

Prajeme veľa zábavy!

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *