Hry a hračičky pre školácke detičky

18. november 2015

 

 

Keď je nízka morálka a nikomu sa nič nechce, keď sa všetci nenápadne snažíme robiť kadečo možné a nemožné, len aby sme nemuseli robiť nič poriadneho, prídu na rad hry. Deti sú spokojné, pretože sa hrajú. Ja som tiež spokojná, pretože viem, že sa pri hrách aj niečo naučia a hlavičku si pocvičia.

 

 

SET

Už niekoľko mesiacov preferovaná, najobľúbenejšia, neustále dookola hraná, milovaná a stále vytiahnutá hra, ktorú zmestíte do krabičky od kariet je Set – súbor 81 kartičiek. Hra je určená pre deti od 6 rokov, ale myslím, že ju zvládnu aj šikovné 5 ročné deti. Nie je to klasická rodinná stolová hra, je to skôr hrová výučbová pomôcka. Rozvíja postreh, schopnosť kombinovať a logicky rozmýšľať. Zmestí sa do vrecka či do tašky a dá sa hrať všade, kde je možné rozložiť karty. Keďže okrem slova „SET“ pri nej nepoužívate žiadne iné slová, je medzinárodná. SET sa dá bez problémov kúpiť, ale my sme si ho vyrobili doma. Mirko narezal kartičky, nakreslil tvary a bolo hotovo.

 

Na kartičkách nájdeme 3 tvary symbolov: ovál, vlnka a kosoštvorec; v 3 farbách: červená, zelená a modrá; s 3 výplňami: plnofarebná, šrafovaná a prázdna (len obrys); s rôznym počtom prvkov na kartičke: jeden, dva alebo tri. Máme teda 4 vlastnosti: tvar, farba, výplň a počet. Úlohou je nájsť 3 kartičky ktoré majú všetko spoločné (napr. sú všetky červené), alebo všetko rozdielne (napr. na každej je iný tvar). Toto musí platiť pri každej zo 4 vlastností.

 

 

Keď nájdeme trojicu (príklady na obrázku), vykríkneme: SET! a berieme si sadu z 12 rozložených kartičiek. Kartičky sa z balíka doplnia do 12 a hra pokračuje. Hráči hľadajú a berú sety, kartičky sa dopĺňajú, až kým sa nespotrebujú všetky karty v balíku. Kto má na konci najviac SETov, vyhráva.

 

 

DOBBLE

S Dobble sme sa stretli na farme v Loziciach, keď domáci po večeri vytiahli malú okrúhlu krabičku s obrázkami. V krabičke sa nachádza 55 kruhových kariet. Na každej karte je presne 8 rôznych obrázkov rôznych veľkostí. Každé dve karty majú spoločný práve jeden obrázok. Úlohou hráčov je ten obrázok nájsť čo najrýchlejšie. Na princípe hľadania spoločného obrázku je založených 5 rôznych hier, ktoré sa dajú so sadou zahrať.

 

 

Dobble je rýchla, veselá hra, ktorá precvičuje zrakové rozlišovanie a postreh, sústredenie a pozornosť. Odporúčaný vek je od 6 rokov, ale zapojiť sa dajú aj oveľa mladšie deti. Dá sa hrať vo všetkých jazykoch a je atraktívna pre všetky vekové kategórie. Navyše je, rovnako ako SET, ľahko prenosná a použiteľná takmer všade. Zojka s Benym si ju vytiahnu a zahrajú vždy keď majú chvíľu čas a už sa im neoplatí začínať a rozťahovať väčšie, zložitejšie hry.

 

 

UBONGO

Stará-známa hra, o ktorej som počúvala stále dookola, aká je skvelá a výborná a zábavná… a nikdy som poriadne nevedela, o čom vlastne je. Ubongo sa stalo súčasťou našej rodiny krátko potom, ako sme sa vrátili z Českej Republiky a stalo sa Zojkinou obľúbenou hrou (až po SETe samozrejme).

Ubongo je hlavolamová, rodinná, stolová hra, pri ktorej sa hráči snažia poskladať dieliky rôznych tvarov do danej plochy. Hra má ľahšiu verziu kde stačí poskladať len 3 dieliky, a náročnejšiu verziu so 4 dielikmi. Balenie obsahuje aj presýpacie hodiny, pretože podľa pravidiel sa hrá na čas, ale tie my nevyužívame. Dôležité je, aby každý mal čas trochu sa potrápiť a vyriešiť svoj hlavolam.

 

 

Hra rozvíja geometrickú predstavivosť a logické myslenie. Odporúčaný vek je od 8 rokov, ale určite ju zvládnu aj oveľa mladšie deti. Najmä ak sa nepoužívajú presýpacie hodiny, ktoré čas určený na vyskladanie dielikov obmedzujú na necelú 1 minútu.

 

 

Aktivity Junior

Aktivity sú zas Benjamínkova obľúbená hra. Každý ju určite pozná: hráč musí predviesť, opísať alebo nakresliť dve slová (slovné spojenia) na kartičke a ostatní hádajú o aké slovo ide. Hra rozvíja fantáziu a tvorivosť, rozširuje slovnú zásobu, rozvíja vyjadrovacie schopnosti a neverbálnu komunikáciu, cvičí grafomotoriku.

Hrať by sa malo na čas, ale my hráme bez časovača. Ide nám skôr o to, aby sa deti pocvičili v slovnom opise, kresbe a predvádzaní a aby sa naučili pozorne počúvať a pozerať, keď kreslí, rozpráva alebo predvádza niekto druhý. Okrem toho musia prekonať svoju hanblivosť a naučiť sa nevzdávať sa, keď im niečo na prvý krát nevyjde.

 

 

Malým nedostatkom tejto hry je, že počet kartičiek s dvojicami slov je príliš malý (áno, 220 je málo) a deti si ich rýchlo zapamätajú. Stačilo, aby sme hrali dva-tri krát častejšie za sebou a obaja si vybavovali, ako sa tie-ktoré slová vysvetľovali či kreslili minule a iba to bez rozmýšľania odkopírovali. Tým sa z časti stratil zmysel a zábavnosť celej hry. Museli sme karty rozdeliť na niekoľko častí a začať ich dôsledne obmieňať.

 

 

SUDOKU

Momentálne máme v tejto oblasti mierny útlm, ale do nedávna bolo sudoku takmer každodenným chlebom. Najmä obrázkové ale aj s číslami, riešilo sa pri každej príležitosti. Mirko ich chŕlil ako automat na sudoku a zapracovával špeciálne požiadavky typu: Ja by som chcela koláčikové sudoku! A dnes by som chcela s hríbikmi! A ja by som chcel s autami a kamiónom!…

Nedávno sme sa presunuli od 4-kového k 6-kovému a našťastie im už stačia čísla.

 

 

Na ľadovej kryhe

Pre samotára v každom z nás máme doma peknú logickú hru pre jedného. Balenie obsahuje 6 priesvitných herných dielikov s ľadovými medveďmi a rybami. Tie treba usporiadať na hrací plán tak, aby medvede boli na súši, ryby vo vode a aby žiadne zviera nepadlo do rúk eskimáckym lovcom. Hracích plánov je dokopy 48 a sú odstupňované podľa náročnosti: čím vyššie číslo, tým náročnejšie je poukladať dieliky správne.

Hra je určená pre 1 hráča. Prvých 15 plánikov zvládol aj Benjamínko, s poslednými sme sa chvíľu potrápili aj my s Mirkom. Hra rozvíja trpezlivosť a vytrvalosť, predstavivosť, sústredenie, logiku a plánovanie. V balení sú aj riešenia, ale tie je najlepšie zahodiť (alebo odložiť na nejaké ťažko dostupné miesto 🙂 ), aby nás zbytočne nelákali k podvádzaniu a nekazili zážitok z hry.

 

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Komentáre:

  1. Dobrý večer,máte prosím kartičky k hre Set aj v elektronickej verzii?Ďakujem!

    • Nemáme veru. Ale však nie je ťažké si ich vyrobiť: stačí tvrdý papier, pravítko, nožnice, ceruzka a fixky/farbičky 3 rôznych farieb. A trocha času :-).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *