Bio, eko, alternatíva

25. júl 2017

 

 

Ako by som začala… no… “Bio-eko-alternatíva“ je v posledných rokoch moderná. Je tak? Je. V niektorých kruhoch viac, v niektorých skoro vôbec. Ak vy osobne nie ste nadšený a praktizujúci bio-eko-alternatívec, určite niekoho takého poznáte, alebo ste o takom počuli. Ak ani to nie, gratulujem – ste dokonale vytrhnutí z reality. Ticho závidím.

 

Až doteraz som si myslela, že minimálne troch či štyroch takýchto ľudí poznám. (A potom poznám možno ďalších 12, ktorí sa na takých hrajú, alebo si alibisticky vyberajú len tie aspekty bio-eko-alternatívy, ktoré sa im práve hodia do života a do imidžu.) Keď sme však prišli k Malwine, uvedomila som si, že som práve spoznala svojho prvého, jedinečného, skutočného, na 100 percent presvedčeného bio-eko-alternatívca. Nemá dredy a nechodí v etno oblečení, nebýva na samote a vlastní telefón aj auto (starý kabriolet), nesnaží sa vám s pohŕdaním nanútiť prednášku o vegánstve a utrpení zvierat a občas dokonca použije aj peniaze.

 

 

Na prvý pohľad je Malwinka bežná mladá žena. Po dvoch dňoch človek zistí, že až tak bežná nie je.

Je vegetariánka. To je jasné.

Väčšinu jedla si dopestuje (a zavarí). Čo nevypestuje, to získa výmenou za vlastné prebytky zo záhrady (a potom prípadne zavarí). Nekupuje žiadne živočíšne výrobky, ktoré pochádzajú z veľkochovu. Prijateľné sú len tie vajcia a mliečne výrobky, ktoré pochádzajú od „šťastných zvieratiek“.

Peniaze považuje za hlasovací lístok = čo kúpim, to podporujem. Preto kupuje výhradne poľské, ideálne miestne výrobky.

Uprednostňuje výmenný obchod. Počas školského roka doučuje angličtinu a od svojich študentov za to berie ovocie, zeleninu, huby, zaváraniny alebo vajcia a mlieko. Nepotrebné oblečenie vymieňa za nové na špeciálnych trhoch. Jej priateľ William chodí pracovať na farmu, kde mu za prácu miesto peňazí dajú sadenice do záhrady alebo jedlo.

Nepoužíva žiadnu kozmetiku. Umýva sa bahnom. Veľmi tomu nerozumiem, ale dôležité je to, že je čistá, pekná a voňavá. Vaňa je síce hnedá až sivočierna, ale to by sme mohli považovať za čistú špinu. Neholí sa. Pretože to škodí životnému prostrediu a je to proti prírode. Veríte, že jej to pristane?

Separuje a recykluje všetko čo sa dá.

Nekupuje výrobky balené v plaste, ak existuje iná možnosť.

Všetky sklenené obaly uskladňuje a používa na zaváranie.

Snaží sa kreatívne využiť veci, ktoré by inak išli do odpadu: Staré opasky a ramienka z podprseniek pridŕžajú pri kolíkoch paradajky. Plastové kýbliky od horčíc, zmrzlín a majonézových šalátov slúžia ako kvetináče. Kusy plechu a pneumatiky sa premenili na lavičku. Zvyšné dlažbové kocky používa ako obrubu pre kvety a zeleninu, aby ich tak oddelila od trávy a ochránila pred pokosením. Do zásuviek z mrazničky a starých hrncov bez ušiek zachytáva dažďovú vodu.

Nepoužíva postreky na rastliny, repelenty ani herbicídy.

Má pozitívny, nesúdiaci postoj k životu. Veľmi ju nepoznáme, ale zdá sa, ako keby ju nezaujímalo, čo si myslia a čo robia ostatní. Ona začína od seba. Upratuje pred vlastným prahom.

 

Malwina nie je pozérka. Všetko čo robí, myslí vážne. Je naozaj presvedčená o tom, že jej konanie je správne. Pre ňu, pre prírodu, pre ďalšie generácie ľudí. Rozhodla sa pre zodpovedný prístup k životu a k budúcnosti a rozhodla sa urobiť to precízne a na celej čiare. A zopakujem to ešte raz: Malwina nie je pozérka. Nehovorí o tom, aká je iná, bio-eko-alternatívna, prírodná naturalistka. Nenanucuje sa. A hlavne nerobí to, čo ľudia často robia a ja to neznášam: Len tak, medzi rečou spomenú, že oni nepoužívajú cukor / pijú len vodu zo studne / používajú len doma vyrobenú kozmetiku / umývajú všetko len octom a sódou / nepozerajú televízor / atď. a čakajú že všetci naokolo sa z toho od úžasu a obdivu poskladajú na kocky! Naopak, o svojom životnom štýle nerozpráva. Len ho proste v tichosti žije, ako keby nebol radikálny, úžasný, revolučný a mimoriadny. Malwina má môj rešpekt. Má náš rešpekt. Nech sa jej dlho darí žiť v šťastí a spokojnosti!

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *