429 domácich zvieratiek

22. marec 2018

 

 

Máme doma 429 domácich zvieratiek. Sú prítulné, nehryzú, radi vás pošteklia a ak na pár dní odídete z domu, nebudú vám to vyčítať. Nezaberajú veľa miesta a nenechávajú na kobercoch chlpy, rýchlo sa množia, sú tiché a zjedia čo im dáte. Nepotrebujú veterinára ani kaderníka, netreba ich venčiť ani očkovať. Navyše sú užitočné a kadečo sa pri nich naučíte.

Číslo 429 je odhad, pretože nikto z našej rodiny nevie, koľko presne ich je. Neustále sa hýbu a mrvia, skrývajú sa pred svetlom a neznášajú prudké otrasy. Sú ružovo-fialové, nemajú oči ani uši a volajú sa Kalifornské dážďovky. Vraj sa dožívajú okolo 16 rokov a v ideálnych podmienkach fungujú 24 hodín denne. Tak to aspoň tvrdil chovateľ, ktorý nám ich predával. Po pravde, neviem či je možné, aby nejaký živočích počas 16 rokov nikdy nespal. Je to trochu hororová predstava, nie? Ale pri dážďovkách s ich rebríčkovou nervovou sústavou a „hlavou“ bez očí by sme asi dosť ťažko definovali spánok. Uspokojím sa teda s tým, že sú to usilovní workoholici.

 

 

Domček pre dážďovky

Kamošky dážďovky k nám doputovali minulé leto v dvoch kilách hnoja a zhnitých jabĺk. Spolu s nimi prišiel krátky návod na chov a starostlivosť. Boli to ešte mláďatká – jemné, tenučké červíčky, ktoré som sa bála chytiť do ruky. Takmer 3 hodiny som červíčky vyťahovala z hnoja a premiestňovala do ich nového domčeka. Bola to strašná piplačka a bolo mi ich trošku ľúto, pretože sa krútili a vzpierali a utekali mi – asi veľmi šťastné neboli. Domček sme im urobili z 2 veľkých stohovateľných vedierok od farby. Vyrobiť takýto domček je rýchle a jednoduché:

  1. Potrebujeme 2 veľké vedrá od farby, horčice, tresky a pod. Dôležitý je priemer, nie hĺbka vedierka – čím väčší priemer, tým viac spokojných dážďoviek.
  2. Do dna vedra A vyvŕtame dierky. Nemali by byť príliš veľké, aby dážďovky neprepadávali. Stačia 4-5mm dierky.
  3. Vedro A potom vložíme do vedra B, ktoré vlastne slúži ako zberná nádoba – zachytáva prebytočnú tekutinu.
  4. Vedro A vystelieme novinami alebo recyklovaným baliacim papierom. Na výstelku dáme podstielku: papier alebo kartón (napr. od vajec) potrháme alebo postriháme na malé kúsky a dáme do vedra. Podstielku navlhčíme. Ak máte slamu, môžete miesto papiera použiť slamu. Na podstielku dáme nahnitý bioodpad. Hotovo! Dážďovky sa môžu nasťahovať!
  5. Vedro A zakryjeme plienkou (zabraňujeme tým nasťahovaniu mušiek) alebo utierkou na ktorú nasadíme vrchnák. Vrchnák by mal mať v sebe diery, aby vzduch mohol cirkulovať. My sme urobili v strede jednu veľkú dieru, aby sme mali istotu, že zvieratká majú dostatok vzduchu.
  6. Vedierka dáme na tmavé miesto (ideálne do komory, pod schody), alebo prekryjeme dekou tak, aby mohol cez vrchnák prúdiť vzduch. Dážďovky potrebujú tmu a steny vedierok prepúšťajú príliš veľa svetla.

 

 

 

Vermikompostovanie

Ako všetci vieme, dážďovky prevzdušňujú a zúrodňujú pôdu. Kalifornské dážďovky sa líšia od tých našich bežných zemných dážďoviek hlavne tým, že žerú iba hnijúcu bio masu (a nie zeminu). Aby sme boli korektní, zeleninové šupky a ohryzky z jabĺk sú kalifornským dážďovkám ukradnuté, oni žerú tie hnilobné baktérie čo sa po nich preháňajú. A spolu s nimi zlikvidujú aj šupky. Bio odpad musí teda skutočne hniť, inak sa ho nedotknú. Kalifornská dážďovka vraj denne zožerie toľko, koľko sama váži. Pri 500 dospelých dážďovkách môžeme očakávať spotrebu asi 400-500 g bioodpadu.

 

Žravosť kalifornskej dážďovky využíva veľa ľudí práve na to, aby sa ekologicky zbavili zvyškov z kuchyne a zároveň získali cenné hnojivo. Dážďovky nielen papajú, ale aj kakajú. To, čo vykakajú je považované za super výživné hnojivo pre všetky typy rastlín. Okrem tuhého hnojiva produkujú dážďovky aj tekuté hnojivo: šťavu (dážďovkový čaj), ktorá preteká do záchytnej nádoby. Môžeme ju zmiešať s vodou a bežným spôsobom zalievať rastliny.

 

Za vyše pol roka sme od dážďoviek dostali asi 5 litrov dážďovkovej šťavy. Potvrdzujem jej účinnosť: už po druhom zaliatí nám začali rastliny rásť rýchlejšie, rozkonárovať sa a dokonca nám zakvitol rozmarínový krík, ktorý som nikdy predtým kvitnúť nevidela. Vo vedierku majú kamošky dážďovky zatiaľ „nakakané“ asi 20 cm hrubú vrstvu. Dnes som sa v nej poriadne porýpala a našla som stovky vajíčok. Nechám ich tam ešte rok a budúcu jar budeme mať za vedro dážďovčieho hnoja.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *