O Barborskej ceste

24. jún 2016

 

 

Barborská cesta je okružná púť stredným Slovenskom, ktorá prepája miesta spojené s baníctvom, kultúrne a historické pamiatky, kúpele a v neposlednom rade nádhernú prírodu Banskobystrického regiónu. Cesta v dĺžke takmer 190 kilometrov prevedie pútnika cez slávne mestá ako Banská Bystrica, Kremnica či Banská Štiavnica, cez husté lesy okolo Kordíkov a Starých Hôr, ponad štôlne v Španej Doline, cez lúky nad Hronsekom, zavedie ho do kúpeľov v Sklených Tepliciach či na Sliači, do múzea v Sv. Antone či v Kremnici, na hrady aj k tajchom, do zaniknutej banskej osady na Pieskoch, na kalvárie, vyhliadky či do termálneho kúpaliska.

Cesta sa dá rozdeliť na etapy podľa zdatnosti turistov. Na cestu sa môžu vydať aj tí pomalší a menej zdatní, pretože o ubytovanie nie je núdza. Ak ste schopní prejsť každý deň 15 -25 kilometrov, za 8 až 9 dní ste späť doma. Trasa je značená symbolom sv. Barbory a teda aj Barborskej cesty: čiernou vežou s tromi oknami na žltom podklade. Na mnohých miestach ide značenie Barborskej cesty súbežne s oficiálnym turistickým značením, čo uľahčuje orientáciu.

Pokiaľ viem, Barborská cesta je na Slovensku výnimočný projekt, spustený (v roku 2015) na podporu rozvoja cestovného ruchu v regióne. Pre záujemcov o prejdene bola vydaná malá, šikovná knižočka – sprievodca, alebo tiež pas pútnika, ktorá popisuje jednotlivé etapy trasy. Pútnici tu nájdu mapu, výškový profil a slovný opis trasy, spolu so zaujímavosťami o miestach cez ktoré prechádzajú, ale aj telefónnymi číslami a adresami ubytovacích a stravovacích zariadení.

 

 

Najzaujímavejšou časťou sprievodcu sú však malé, prázdne políčka, do ktorých pútnik zbiera počas cesty pečiatky. Pečiatky sa dajú získať na významných miestach, ako napr. v múzeách, kostoloch, pri hradoch, v kúpeľoch, ale aj v informačných centrách a ubytovacích zariadeniach. Počas cesty sa dá nazbierať 18-25 pečiatok. Za každých 9 pečiatok dostane pútnik na vybraných miestach odznak. Za 18 pečiatok dostane certifikát o absolvovaní trasy.

Pas pútnika, predpokladá začiatok putovania v Banskej Bystrici, ale keďže ide o okruh, je možné začať kdekoľvek. Nuž a vzhľadom na to, že Barborská cesta vedie doslova poza kopec pred našim domom, vydali sme sa na ňu z domu, presnejšie zo Šášovského Podhradia. No a keďže nie sme až takí veľkí borci, aby sme zvládli 15-25 kilometrov každý deň, rozdelili sme si trasu do 11 dní.

Ani jeden z nás štyroch ešte nikdy nekráčal viac než 5 dní za sebou. Vôbec teda nevieme, čo nás čaká. Nevieme si predstaviť, čo to vlastne znamená: ísť skoro dva týždne, deň za dňom, ďalej a ďalej. Sme veľmi zvedaví a cítime sa nepripravení…ale hlavne zvedaví. Za posledné roky sme sa naučili, že ničoho sa netreba príliš báť a nič si netreba príliš plánovať. Strach aj plány sú totiž skôr zväzujúce, než nápomocné. A tak si teda balíme len zopár obáv a len základné plány, tričká, kastrólik, rešpekt, náhradné baterky, Dobble, bryndzovníky, repelent, trpezlivosť, ceruzku, mapu a ponožky. A ešte niekoľko ďalších vecí…samozrejme.

Zdar Boh!

 

 

Viac informácii nájdete na stránke Barborskej cesty: www.barborskacesta.com

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *