Kordícky rodinný okruh

9. jún 2013

 

 

Povyše Banskej Bystrice sú lesy. V lesoch sú ukryté Kordíky. V Kordíkoch stojí kostol. A pri kostole začína Kordícky rodinný okruh.

 

 

Kordícky okruh nie je žiadna turistika. Je to prechádzka pre každého. Na návštevníkov čaká päť zastavení – päť miest, kde si môžu posedieť a porozmýšľať o prírode, o živote a o všeľudských hodnotách: Skala lásky a tajných prianí, Prameň živej vody, Buk sily, Jazierko lásky a Skala dôvery. Týchto päť miest je pospájaných lesným chodníkom, ktorý je dosť široký na to, aby ste po celý čas mohli držať za ruku toho, s kým ste sem prišli.
 

Vstupovala som na Kordícky okruh nervózna, unavená, s rozhádzanými myšlienkami a o 4,5 kilometra ďalej som sa vznášala pol metra nad zemou, spokojná a pokojná. A to aj napriek tomu, že som nemala čas posedieť si na lavičkách a zamýšľať sa nad životom. Prepojenie vody, skál a stromov pôsobí harmonizujúco a posiela človeka do ďalšieho života o čosi odolnejšieho a zmierenejšieho. Príroda tu lieči našu dušu, ak jej to aspoň trochu dovolíme.

 

 

Tento rodinný okruh je naozaj rodinný. Prídu si na svoje väčšie, aj tie menšie deti: Na Skaly sa dá vyliezť – pre naše deti je to veľká pridaná hodnota a skaly delia na tie, kde sa dá vyliezť a tie, kde sa nedá vyliezť.  Pri Prameni živej vody je hojdačka a krytý prístrešok s ohniskom. Poniže prístrešku sa rozprestiera veľká lúka a otvára sa výhľad na okolie. V Jazierku lásky sa dá brodiť. Veľkí otužilci sa môžu aj okúpať – voda nie je hlbšia ako meter. Za Skalou dôvery nájdeme malý mostík cez kaskádovitý potôčik stekajúci z kopca nad nami. Potom sa chodník pripája k ceste, ktorá vedie späť ku Kordíckemu kostolu.

 

 

Ako sa tam dostať:
Ak ideme od Zvolena: V Bystrici odbočíme na smer Staré Hory / Donovaly. O necelý kilometer budeme schádzať z diaľnice na Tajov / Králiky / Kordíky. Odbočka je dobre označená. Potom už len sledujeme tabule a držíme sa stále na Tajov a neskôr na Kordíky. Kordíky sú koncová dedina – ďalej už cesta nevedie.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Pri kostole je veľká informačná tabuľa o Kordíckom rodinnom okruhu, aj s mapou. Od kostola ideme chvíľu po asfaltke, potom sa stočíme vpravo a prechádzame na lesnú cestu. Z lesnej cesty po chvíli odbočíme vľavo k Skale lásky a tajných prianí. Celý čas ideme po lesnom chodníku, značenie je výrazné (žltý kruh v bielom poli). Za Skalou dôvery sa pripojíme k asfaltovej ceste a prudko sa stočíme vpravo. Pokračujeme po ceste späť ku kostolu.  
Pre deti:
Skaly, hojdačka, prameň, jazierko, les a lúka, chrobáky a kvety.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *