Múzeum Čiernohronskej Železnice

21. jún 2012

 

 

Pôvodne sme sem šli len tak – pozrieť sa na vláčiky, poprekračovať koľajnice a vyplniť čas pri čakaní na stabilnejšie počasie, aby sme konečne mohli vyraziť do Tatier. Dúfali sme, že nezmokneme a že sa aspoň na chvíľu poprechádzame po stanici, kým sa zas rozprší. Nakoniec však slnko vyšlo, vyzlieklo nás do krátkych tričiek a my sme ostali dlhšie, než sme čakali.

 

Bagre sú Benjamínova srdcová záležitosť

 

V Čiernom Balogu na stanici Čiernohronskej železnice je interiérové a exteriérové múzeum. Vnútri, v budove stanice sme sa pozrieť neboli, zato sme sa poprechádzali pomedzi historické vagóny a stroje na kolesách rozostavané po koľajniciach pri stanici. Do niektorých sa dá aj vliezť, do iných nakuknúť, alebo si ich len obzerať.

 

Netrvalo dlho (asi 3 minúty) a deti rezolútne rozhodli, že ideme na vláčik. Nedalo sa to medzi toľkými vlakmi naokolo zahovoriť, ani odviesť pozornosť a tak sme nastúpili do vlaku smerom na Vydrovo. Sedeli sme celkom vpredu (motorová lokomotíva bola vzadu) a mali sme o adrenalínovú jazdu postarané. Vlak najprv zrámoval fúrik, ktorý si niekto nepozorný nechal príliš blízko trate. Pár sto metrov na to sme videli smrť v očiach šoféra dodávky čo vychádzal z pomedzi dvoch plotov. Niektoré budovy a ploty sú nalepené tesne pri trati a vodiči vychádzajúcich aut nemajú možnosť sa pozrieť či vlak ide či nejde. Až keď sú predkom auta na trati. Neviem, ako tam majú vyriešenú signalizáciu, ale tento pán ju buď nevidel/nepočul alebo žiadna nebola. V každom prípade ho “náš“ vlak riadne prekvapil a my sme radi, že má také pohotové reakcie a hneď cúvol, pretože inak by sme doňho asi nabúrali.

 

Cesta do Vydrova

 

Deti sa trošku báli – predsa len sa to kývalo, vietor fúkal do tváre a oči prechádzali od pražcov rýchlo sa strácajúcich pod vlakom. Na ceste späť z Vydrova do Balogu už boli odvážnejšie a uvoľnili sa natoľko, že sa aj pustili našej ruky a šli sa poprechádzať po rozhojdanom vagóne. Späť v Balogu sme ešte poobzerali ostatné vagóny v stanici, deti sa pohojdali a popreliezkovali, a šlo sa do kempu – variť obed.

 

 

Ako sa tam dostať:
V Brezne na námestí odbočíme smerom na Čierny Balog. V obci Čierny Balog je veľká tabula ktorá návštevníka navedie doľava. Potom ideme rovno, rovno, rovno, až budeme mať po pravej ruke stanicu železnice.
 
Prístupnosť/ náročnosť/terén:
K múzeu sa dá doviezť autom a zaparkovať niekoľko desiatok metrov od vstupu do areálu.
 
Pre deti:
Ak sa deti zaujímajú o vlaky, pohľad na koľajnice im rozjasňuje tvár a sedieť v pohybujúcom sa vlaku  je pre nich zážitok, Múzeum Čiernohronskej železnice je to správne miesto pre rodinný výlet.
Okrem toho je hneď pri vstupe niekoľko preliezačiek.
 
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Parkovanie je bezplatné.
Prehliadka stanice je bezplatná.
Lístky na cestu historickým vlakom sa dajú kúpiť na mieste. Cenník vlakov nájdete tu.
 

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *