Hry na precvičenie násobilky

26. február 2018

 

 

Okrem krásnych ale časovo náročnejších násobilkových špirál je niekoľko ďalších hier a aktivít, ktoré sa dajú využiť pri precvičovaní násobilky.

 

 

Karty

Potrebujeme žolíkové karty, najlepšie 2 až 3 sady. Vytriedime z nich len karty s číslami, zamiešame a balík otočíme tvárou dole. Každý si vezme vždy 2 karty a hodnoty na kartách vynásobí. Kto dostane najväčší výsledok berie karty všetkých ostatných spoluhráčov. Vyhráva ten, kto má na konci najviac kariet. Ak majú dvaja hráči rovnaký výsledok, kolo neplatí a karty sa zamiešajú späť do balíka.

 

 

 

 

Domino

Domino funguje na podobnom princípe ako kartová hra spomenutá vyššie. Spoločné majú tiež to, že u oboch záleží na šťastí. Domino je na kope, číslami dole. Hráči si vyberajú po 1 kuse a násobia čísla na domine. Hráč s najvyšším výsledkom berie dominá ostatných hráčov.

 

 

 

 

Piráti

Hru som spomínala už dávnejšie. Potrebujeme menší štvorčekový papier približne o veľkosti A5 pre každého hráča a dve kocky (ideálne kocky s číslami od 1 po 9, ale môžu byť aj iné kombinácie). Štvorčekový papier predstavuje more. Hráči sú piráti, ktorí sa snažia obsadiť čo najviac čo najväčších ostrovov. Prvý pirát hodí dvomi kockami a dostane dve číslice, napr. 6 a 2. Zakreslí teda do mapy mora (na štvorčekový papier) obdĺžnikový ostrov s rozmermi 6×2. Do obdĺžnika potom napíše, koľko štvorčekov pôdy tým získal. Potom pokračuje druhý pirát. Hráči sa snažia získať čo najviac pevniny, musia teda ostrovy na svoju plochu umiestňovať uvážene.

 

 

 

 

Kameň, papier, nožnice

Známa detská zábavka sa dá premeniť na precvičenie si násobilky. Miesto kameňa, papiera a nožníc ukážeme číslo. Kto prvý správne vynásobí svoje a súperove číslo, dostáva bod. Hra je dosť obmedzená tým, že máme len 5 prstov J a teda obsiahne len násobilku do 25. Skúšali sme hrať aj s dvomi rukami – pre mňa to bolo trošku čudné, ale deťom to nevadilo.

 

 

 

 

Bingo

Potrebujeme papiere, ceruzky a dve kocky (najlepšie kocky s číslami od 1 do 10, ale môžu byť aj iné). Hra má dve fázy. V prvej si do mriežky 5×5 každý napíše svoje vlastné čísla. Jedinou podmienkou je, že čísla musia byť výsledkom násobenia celých čísel v obore do 100.

V druhej časti rozhodca hádže kockami. Hráči si v hlave vynásobia padnuté čísla a ak majú výsledok vo svojej mriežke, prečiarknu ho. Tu má rozhodca dôležitú úlohu: kontroluje, či sa nikto nepomýlil a nevyškrtol nesprávne číslo. Ak je hráčov viac a nie je možné ich kontrolovať, rozhodca si zapisuje padnuté hodnoty pre neskoršiu kontrolu. Vyhráva ten hráč, ktorý ako prvý prečiarkol všetky čísla v mriežke. Ak po piatich hodoch za sebou nikto nevyčiarkne žiadne číslo, hra končí a vyhráva hráč s najvyšším počtom prečiarknutých čísel.

 

 

 

 

Domčeky

Hru Domčeky sme s deťmi hrávali keď boli celkom maličké. Po viac než 5 rokoch sme sa k nej vrátili a pridali sme trochu matematiky. Na tieto účely som vyrobila hrací plán, aby sme sa nezdržiavali vždy keď chceme hrať. Stiahnuť si ho môžete TU. Potrebujeme hrací plán, dve kocky (s číslami od 1 do 10) a jednu farbičku pre každého hráča.

Hráči striedavo hádžu kockami. Prvý hráč dostane čísla napr. 7 a 3, vynásobí ich a dostane 21. Pohľadá 21 na hracom pláne a spojením dvoch bodiek vytvorí ktorúkoľvek „stenu“ domčeka pre číslo 21. Hráči sa striedajú a dokresľujú príslušné steny domčekov. Ten, kto domček dokončí (= vytvorí poslednú, štvrtú stenu okolo čísla), vyfarbí domček svojou farbou. Vyhráva hráč ktorý má na konci najviac vyfarbených domčekov.

Ak padne výsledok, ktorý už nie je k dispozícii, hráč hádže znova. My hru zvyčajne končíme vtedy, keď ani po 5 hodoch nepadne výsledok, ktorý sa ešte dá zafarbiť.

 

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *