Detské múzeum

1. júl 2014

 

 

Dlho-predlho som rozmýšľala, čo o Detskom múzeu napísať, aby som aspoň sčasti opísala, ako na nás pôsobilo. Skúsim to napísať postupne, tak ako mi to bude prichádzať do hlavy.

 

Detské múzeum je…

pre všetky vekové kategórie. Od sotva stojacich batoliat, až po starších základoškolákov.

 

detský kútik. Rodičia a starí rodičia ho využívajú ako herňu pre svoje deti.

 

hlučné miesto. Takmer som prišla o hlas, keď som raz za čas chcela niečo povedať svojim deťom, ktoré stáli vedľa mňa.

 

rušné miesto. Všade niekto je, hýbe sa, behá, kričí, smeje sa, skáče, skúša, cinká, búcha, plače, rozpráva, búra, hrmoce a dupoce.

 

farebné. Naozaj. Veľmi farebné.

 

atraktívne. Deti sa išli zblázniť od radosti a od zúfalstva, že nemôžu byť aspoň na troch miestach naraz.

 

čitáreň s dobrým výberom detskej literatúry. Takmer každá kniha, ktorú som chytila do ruky ma oslovila. Bol tam výber z rôznych žánrov, zameraní a opäť – pre všetky vekové kategórie.

 

úplne pre deti. Napriek slovu “múzeum“ v názve sa na múzeum nepodobá. Ani v najmenšom. Plne rešpektuje potrebu detí nielen vidieť a počuť, ale aj chytiť a skúsiť.

 

aj pre rodičov. Aj my sme sa priučili, veľa nového sme sa dozvedeli a aj sme sa trochu zahrali.

 

náučné a poučné. V múzeu sa pravidelne menia výstavy (ak ich tak môžem nazvať), ktoré majú vždy nejaké tematické zameranie. V čase našej návštevy práve prebiehala interaktívna výstava Vzdialení a predsa blízki, ktorá má pomôcť deťom oslobodiť sa od predsudkov spoznávaním rôznych kultúr a národov. Deti si mohli “uvariť“ jedlo v marockej, ruskej, mexickej alebo japonskej kuchyni; v Bazáre si mohli vyskúšať odevy typické pre rôzne národy; v Jurte si vypočuli rozprávky niekoľkých kultúr, vypočuli si, ako sa povie „Ahoj! Ako sa máš“ v rôznych jazykoch sveta; vyskúšali si tieňové divadlo a prezreli si farebné obrázky v Cestovnej kancelárii.

 

nečakané. Boli sme tu prvý krát. Pred vstupom do múzea som si nedokázala predstaviť, ako taká veľká vzdelávaco-zábavná herňa môže fungovať. Funguje geniálne. Všetko má svoje miesto a priestor. Jednotlivé časti si neprekážajú a nezasahujú do seba. Na prvý pohľad tam bolo dosť veľa detí, no napriek tomu sme nemali pocit preplnenosti.
 

 

Keď sme vyšli do jasného dňa, Benjamínko bol trochu rozrušený a frustrovaný, pretože on v múzeu čakal autá a iné hračkárske dopravné prostriedky. Tých tam veru veľa nebolo…ak tam vôbec nejaké boli. Naozaj som si nevšimla. Našťastie bol hladný a pri zmienke o jogurte a jablkách na autá rýchlo zabudol.

Detské múzeum bolo pre deti jedným z vrcholov našej dovolenky. Keď sa ich niekto pýta kde boli a čo robili, Detské múzeum je medzi prvými troma bodmi na zozname (spolu s vozením sa v električkách, trolejbusoch a autobusoch 🙂 ).
 

 

Detské múzeum ukončilo svoju činnosť 1.11.2017.

 

 

Ako sa tam dostať:
Prírodovedné múzeum sa nachádza na Vajanského nábreží v Bratislave, vstup z Múzejnej ulice. Dostaneme sa sem električkou č. 2 (vystúpime na Nám. Ľudovíta Štúra) alebo č. 4 a 6 (vystúpime na Nám. Ľudovíta Štúra alebo Jesenského). Pri múzeu je platené parkovisko.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Múzeum je prístupné kočíkom. V niektorých častiach múzea sa vyzúva.
Pre deti:
Celé múzeum.
WC je veľmi čisté.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Detské múzeum ukončilo svoju činnosť 1.11.2017

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *